Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 02:36
Reklama

Walentynki

Mają tyle samo zwolenników jak i przeciwników.
Walentynki

Mają tyle samo zwolenników jak i przeciwników.

 

Nazwa tego święta pochodzi od świętego Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest właśnie 14 lutego.Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w III w. w Cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: "Od Twojego Walentego". Egzekucję wykonano 14. II. 269 r.

Według podań udzielał ślubu zakochanym dlatego jest uważany za patrona zakochanych.

W Polsce i wielu innych krajach Europy czci się go jako patrona ciężkich chorób, zwłaszcza umysłowych, nerwowych i epilepsji.

Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. Do Polski obchody walentynkowe trafiły w latach 90. XX w. z kultury francuskiej i krajów anglosaskich, a także wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Święto to konkuruje o miano tzw. święta zakochanych z rodzimym świętem słowiańskim zwanym potocznie Noca Kupały lub Sobótką, obchodzonym w nocy z dnia 21 na 22 czerwca.

Tradycją tego dnia jest wysyłanie kolorowych kartek lub listów z wyznaniami miłosnymi. Kartek się nie podpisuje. W tym dniu zakochani obdarowują się również najróżniejszymi prezentami. Wśród najczęstszych są kwiaty, słodycze, pluszaki z motywami walentynkowymi i wiele innymi w zależności od wyobraźni walentynkowiczów.

Nie wszyscy jednak pozytywnie podchodzą do tego „święta”. Dla wielu stało się ono przejawem konsumpcyjnego podejścia do życia. Do takiego myślenia skłaniają kolejki w sklepach w przeddzień walentynek i pojawiające się wszędzie serduszkowe ozdoby. Zdaniem niektórych są one wykorzystywane przez biznes i media do przełamania stagnacji handlowej pomiędzy Bożym Narodzeniem a Wielkanocą.

14 lutego swoje święto obchodzą zakochani, a co z singlami? Nie muszą się oni martwić. Już jutro 15 lutego według kalendarza świąt nietypowych obchodzimy Dzień Singla. Wszystkim singlom życzymy wszystkiego najlepszego.

Oprac. na podstawie stron internetowych.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama