Pragniemy stworzyć możliwość najmłodszym mieszkańcom Polski zatrzymania się i zastanowienia: jak było kiedyś, jak jest teraz i jak chciałbym, jak wyobrażam sobie moje miasto i mój region w przyszłości. Kto wie, może stworzone przez uczestników prace kiedyś staną u zarania pomysłów miejskich architektów czy ludzi mających bezpośredni wpływ na kształt i rozwój ważnych sfer w województwie czy regionie? Może uczestnicy naszego konkursu zechcą zrealizować swoje dziecięce czy młodzieńcze wyobrażenia w przyszłości, zastępując na odpowiedzialnych miejscach osoby dziś dbające o wizerunek naszej ojczyzny?
Podsumowaniu przedsięwzięcia towarzyszyć będzie wystawa Piękna nasza Polska cała zaś wystawą towarzyszącą będzie ekspozycja prac konkursowych: plastycznych, literackich i fotograficznych. Uroczystość finałowa – rozdanie nagród i wyróżnień laureatom konkursu planowana jest w lutym 2012 roku.
Cele konkursu: - promowanie miast i regionów Polski, - kształtowanie poczucia przynależności do danego miejsca na Ziemi - swojej „ małej ojczyzny”, - kształtowanie wyobraźni i wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży w dziedzinie przyszłości miasta i regionu, - zachęcenie do podejmowania twórczych działań, - umożliwienie prezentacji własnej twórczości i konfrontacji z twórczością innych uczestników, - rozbudzanie zainteresowań regionem, jego historią i tradycją, - propagowanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania dziedzictwem kulturowym swojego regionu, - kształtowanie świadomego, nowoczesnego patriotyzmu jako drogi zaczynającej się od patriotyzmu lokalnego i miłości do swojego miasta i regionu, - kształtowanie aktywnej postawy współczesnego człowieka- uczestnika i współtwórcy dnia codziennego i przyszłości wspólnoty lokalnej i regionalnej.
Warunki uczestnictwa: W konkursie mogą brać udział uczestnicy w następujących grupach wiekowych i kategoriach: - dzieci przedszkolne ( 3-5 lat) (kategoria: twórczość plastyczna), - uczniowie klas 0 – III (kategoria: twórczość plastyczna), - uczniowie klas IV – VI (kategoria: twórczość plastyczno-literacka) , - uczniowie gimnazjum (kategorie: multimedialna, fotograficzna).
Wymagania merytoryczno-formalne w obrębie poszczególnych kategorii:
- plastycznej
Temat: Moje miasto… i mój i region za 100 lat Forma pracy: praca plastyczna wykonana dowolną techniką, w formacie A-3, nie dopuszcza się prac przestrzennych.
- literacko – plastycznej
Temat: Moje miasto… i mój region za 100 lat Forma pracy: bajka, opowiadanie, wiersz, książeczka itp.; praca plastyczna wykonana dowolną techniką, w formacie A-3. Praca literacka powinna stanowić całość kompozycyjną z pracą plastyczną.
- fotograficznej
Temat: Najpiękniejsze zabytki mojego miasta/ regionu. Forma pracy: fotografia lub cykl pojedynczych zdjęć współczesnego miasta i regionu, które stanowią jedną pracę konkursową jednego uczestnika. Praca nie powinna stanowić plakatu lub albumu.
- multimedialnej
Temat: Najpiękniejsze zabytki mojego miasta/ regionu. Forma pracy: prezentacja multimedialna przygotowana w Microsoft Power Point.
Nie dopuszcza się prac przygotowywanych zbiorowo.
Każda praca powinna posiadać dołączony opis zawierający: - imię i nazwisko uczestnika, wiek/klasę, nazwę i telefon szkoły oraz imię i nazwisko opiekuna.
Liczba prac przesłanych do konkursu przez poszczególne placówki jest nieograniczona
Prace konkursowe należy dostarczyć drogą pocztową lub osobiście na adres szkoły z dopiskiem: Konkurs „ Moje miasto … i mój region za 100 lat” do sekretariatu szkoły w siedzibie przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 1 A, 15-678 Białystok.
Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 29 lutego.
Nagrody i wyróżnienia:
Laureaci konkursu we wszystkich kategoriach merytorycznych i grupach wiekowych otrzymają nagrody rzeczowe i dyplomy, a ich opiekunowie listy gratulacyjne.
O terminie uroczystości finałowej nagrodzeni uczestnicy zostaną powiadomieni telefonicznie.
UWAGI i INFORMACJE DODATKOWE:
W przypadku prac nadesłanych pocztą liczy się data stempla pocztowego.
Prosimy nie oprawiać prac plastycznych.
Prace konkursowe przechodzą na własność organizatora przedsięwzięcia.
Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za uszkodzenie prac konkursowych podczas transportu.
Organizatorzy: Szkoła Podstawowa Nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku, ul. Komisji Edukacji Narodowej 1A, Białystok, tel: (85) 679 38 80
Materiały od organizatorów
Patronat medialny: Wrota Podlasia
Komentarze