Poseł Lech Antoni Kołakowski od dłuższego czasu walczy o to, by jak najszybciej została wybudowana obwodnica Łomży, a Sądy Rejonowe w Grajewie, Zambrowie, Augustowie i Sejnach pozostały na swoim miejscu.
Te starania wyrażone zostały w wielu interpelacjach. Poseł złożył do Marszałka Sejmu Ewy Kopacz oraz Sławomira Nowaka Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej interpelację w sprawie przyspieszenia budowy obwodnicy miasta Łomża, poprzez wydzielenie jej odcinka z większego projektu jakim jest Via Baltica.
OBWODNICA ŁOMŻY
Na pytanie posła, czy zostaną podjęte działania przyspieszające budowę obwodnicy i w jakim terminie przewiduje się wybudowanie tak oczekiwanej inwestycji, ministerstwo udzieliło odpowiedzi podpisanej przez wiceministra Macieja Jankowskiego z Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, w której m.in. czytamy:
– Budowa drogi ekspresowej S – 61 ujęta została w Programie w ramach jednego zadania, na całym odcinku od Ostrowi Mazowieckiej aż do granicy państwa w Budzisku. W celu usprawnienia prowadzonych prac i analiz jej przygotowanie zostało podzielone na kilka części realizacyjnych obejmujących odcinki: Ostrów Maz. – Szczuczyn, obwodnice Szczuczyna, Stawisk, Augustowa i Suwałk oraz Suwałki – Budzisko. Chciałbym zapewnić, iż resort transportu, dostrzegając potrzeby mieszkańców Łomży, podjął działania w celu odpowiedniego przygotowania interesującego Pana posła zadania do realizacji. W miarę dostępnych środków proces (...) będzie kontynuowany tak, aby w sytuacji pojawienia się dodatkowych środków płynnie przejść w fazę realizacji.
Najważniejsze w tym momencie dla powstania obwodnicy Łomży jest usankcjonowanie prawne przebiegu tej drogi.
– Ostateczna decyzja o tym w jakim wariancie przebiegała będzie droga ekspresowa na odcinku obwodnicy Łomży zostanie zawarta w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia wydanej przez właściwy organ administracji publicznej- czytamy w odpowiedzi na interpelację.
– Spodziewam się, że w ciągu najbliższych miesięcy zostanie wydana decyzja dyrektora Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Dla łomżyńskiej obwodnicy i Via Baltica jest to kluczowy dokument. Zawarty będzie w nim szczegółowy przebieg tej obwodnicy i Via Baltica. Po otrzymaniu decyzji środowiskowej, wykonaniu projektu, otrzymaniu pozwolenia na budowę, w którym określony będzie termin realizacji projektu, musi zostać wybudowana obwodnica i Via Baltica – mówi poseł Lech Antoni Kołakowski.
Budowa drogi ekspresowej S – 61 rozpocznie się po roku 2013 pod warunkiem uzyskania wszystkich wymaganych decyzji i zapewnienia na nią środków finansowych.
Minister poinformował posła także, że Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 zgodnie z założeniami zostanie zaktualizowany w momencie, kiedy ostatecznie znane będą poziomy finansowania infrastruktury drogowej dostępne dla Polski w Wieloletnich Ramach Finansowych UE na lata 2014 - 2020 oraz urealnione będą prognozy makroekonomiczne dla dwóch ostatnich lat realizacji Programu. Pozwoli to na precyzyjne określenie potrzeb finansowych (w tym udziału środków krajowych) dla zakresu rzeczowego Programu realizowanego w latach 2014 – 2015.
ZOSTAWCIE SĄDY REJONOWE
Kolejną bardzo ważną dla naszego regionu sprawą jest projekt likwidacji Sądów Rejonowych w Grajewie, Zambrowie, Augustowie i Sejnach. Poseł Lech Antoni Kołakowski złożył już w tej sprawie do Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina stosowne interpelacje. Wyraził on stanowczy sprzeciw wobec prób likwidacji tych jednostek. Zamknięcie ich nie przysłuży się dobru lokalnej społeczności. Nie spowoduje też, wbrew pozorom, większych oszczędności gdyż wiele budynków, w których mieszczą się te sądy niedawno zmodernizowano i wyremontowało lub są w trakcie takich prac. Ich likwidacja sprawi zatem, że te koszty tych prac staną się przysłowiowym wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Dla posła niezrozumiałym jest więc likwidowanie sprawnie działających i nowoczesnych placówek na naszym terenie.
– W obecnej sytuacji wielkim marnotrawstwem byłoby likwidowanie tak sprawnie funkcjonujących i rozwijających się sądów rejonowych – tłumaczy poseł Lech Antoni Kołakowski.
Nie może się on również pogodzić z tym, że mieszkańcy Augustowa, Sejn, Grajewa i Zambrowa zostaną pośrednio obciążeni kosztami takich decyzji ministra, ponieważ to oni będą musieli z własnej kieszeni płacić za dojazdy do oddalonych, czasami nawet o kilkadziesiąt kilometrów sądów w sąsiadujących miastach. To sprawi także, że dostęp mieszkańców tych czterech powiatów do wymiaru sprawiedliwości będzie utrudniony.
– Niesprawiedliwe jest obarczanie społeczeństwa takimi wydatkami, tym bardziej, że przez projekt Pana Ministra, zostaną zlikwidowane miejsca pracy w regionie o i tak bardzo wysokiej stopie bezrobocia – tłumaczy poseł Kołakowski. – Jak pokazuje praktyka, małe sądy działają sprawniej niż duże, a planowana przez Ministra reorganizacja przyczyni się do wydłużenia terminów rozpraw, co w większości przypadków może mieć fatalne skutki – kontynuuje poseł.
Tak uargumentowane interpelacje powinny trafić do świadomości naszych władz w Warszawie i spowodować iż po przeliczeniu zysków i strat podejmowanych przez nich decyzji, sądy rejonowe w Zambrowie, Grajewie, Sejnach i Augustowie pozostaną na swoich miejscach. Również budowa obwodnicy Łomży powinna rozpocząć się jak najszybciej, gdyż jest to jedna z ważniejszych potrzeb naszego miasta, a fakt iż poseł zabiega o jej szybsze wybudowanie świadczy, że mieszkańcy Łomży nie zostali pozostawieni samym sobie.
Komentarze