Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 03:40
Reklama dotacje rpo

„Kreatywny pracownik” podnosi swoje kwalifikacje

W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Łomżyńska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Łomży zakończyła realizację projektu szkoleniowego dla nauczycieli i pracowników administracji publicznej.
„Kreatywny pracownik” podnosi swoje kwalifikacje

W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Łomżyńska Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Łomży zakończyła realizację projektu szkoleniowego dla nauczycieli i pracowników administracji publicznej, w tym w szczególności pracowników policji, urzędów skarbowych i administracji samorządowej.

Projekt o wartości 1 122 660,00 zł realizowany był od01. września 2010 r., a jego oficjalne zakończenie i rozdanie certyfikatów odbyło się 17 lutego br.

–Przy realizacji projektów w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z udziałem środków Unii Europejskiej rzadko się zdarza, że szkolenia kończą się twardymi kwalifikacjami. Z informacji otrzymanych z Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że w ostatnich latach z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki nasz projekt „ Kreatywny pracownik” jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem na terenie województwa podlaskiego. Realizacja była ryzykownym zadaniem, ponieważ wszystkie zajęcia kończyły się egzaminami zewnętrznymi, które uczestnicy musieli zdać.

Szkolenie ukończyło 113 osób. Zajęcia odbywały się w trzech ośrodkach: w Kolnie, Łomży oraz Zambrowie. Program dla nauczycieli obejmował zajęcia dydaktyczne z języka angielskiego, a 18 miesiącach uczestnicy projektu zdobyli twarde kwalifikacje zdając egzamin zewnętrzny przed komisją British Council. Jest on uznawany za egzamin państwowy i upoważnia do nauczania języka angielskiego w początkowych klasach szkół podstawowych oraz w przedszkolach. Dodatkowo projekt w tej części przewidywał metodykę nauczania języka angielskiego w oparciu o program zatwierdzony przez Kuratora Podlaskiego.

Natomiast dla pracowników służby cywilnej projekt nastawiony był na naukę języka angielskiego i informatyki. Kończył go egzamin zewnętrzny w systemie IELTS, który ułątwia drogę do egzaminu na urzędnika służby cywilnej. Kolejne części specjalistycznego kursu komputerowego podsumowywało, jeszcze w trakcie szkolenia, siedem cząstkowych egzaminów, których zaliczenie uprawnia do otrzymania certyfikatu ECDL. System ten jest jednolity w całej Unii Europejskiej i zachowuje swoją ważność bezterminowo. Komu potrzebny jest ECDL? Certyfikat umiejętności komputerowych nie przypadkiem został ochrzczony mianem „European Computer Driving Licence” – w dosłownym tłumaczeniu: „Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy”. W dynamicznym społeczeństwie informacyjnym znaczenie ECDL można bowiem śmiało porównać ze znaczeniem, jakie dla dorosłego obywatela i wykwalifikowanego pracownika ma dziś licencja na prowadzenie samochodu - można bez niego przeżyć,alelepiej ją mieć. Korzyści jakie płyną z posiadania certyfikatu ECDL to silniejsza pozycja na rynku pracy, większa pewność utrzymania zatrudnienia, wzrost mobilności oraz większe szanse na rynku pracy w Europie i na świecie.

Na konferencji podsumowującej realizację projektu „Kreatywny pracownik” spotkało się wielu znakomitych gości, wszyscy uczestnicy i pracownicy NOT, którzy uczestniczyli w pracach i obsłudze tego zadania.

–Realizujemy strategię polegającą głównie na tym żeby wykorzystywać możliwości zdobycia środków unijnych, by szkolić mieszkańców Łomży i całego terenu byłego województwa łomżyńskiego w zakresie nie tylko technicznym. Stosujemy również inne formy po to żeby jak najwięcej osób z przydatnymi umiejętnościami znalazło się na rynku pracy. Udało nam się w ciągu tych ostatnich kilku lat zgromadzić bardzo dobrą kadrę wykładowców. Efekty widzimy co jakiś czas w postaci właśnie kolejnych projektów, które kończone są z bardzo dobrymi wynikami. Uczestnicy w większości znajdują pracę i to są właśnie te efekty przebranżowienia i restrukturyzacji Łomżyńskiej Rady NOT - mówiJanusz Franciszek Nowakowski, Prezes Zarządu tej organizacji.

Szkolenie zorganizowane przez Łomżyńską Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo - Technicznych NOT to szansa nie tylko dla samych uczestników, ale również dla ich pracodawców, którzy zdobywają lepiej wykształconych pracowników.
W projekcie udział wzięli m. in. pracownicy Urzędu Skarbowego w Łomży.

–Tego typu szkolenia są dość drogie i nie każdego pracodawcę oczywiście stać na skierowanie dużej grupy pracowników na dokształcanie. Natomiast jest bardzo ważne to, że pracownicy chcą się kształcić. W tym przypadku plus był taki, że to szkolenie było w Łomży na miejscu i nie musieli oni daleko dojeżdżać – tłumaczyIreneusz Wierzbowski , naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży.

Zadowoleni pracodawcy i lepiej wykształceni pracownicy to efekt skutecznie przygotowanego projektu. Organizowane i prowadzone przez Łomżyńską Radę FSNT NOT projekty to możliwość zdobycia dodatkowych doświadczeń, podniesienia swojej wartości na krajowym i europejskim rynku pracy oraz zdobycie nowych niepowtarzalnych znajomości.

–Bardzochciałam uczestniczyć w tym projekcie, ponieważ od jakiegoś już czasu jestem nauczycielem języka angielskiego w przedszkolu. Tym razem projekt był bardzo poważny, na poziomie studiów podyplomowych. Trwał dość długo i był bardzo intensywny, ale warto było. Dzięki temu zdobyłam wyższe kwalifikacje. W sposób komunikatywny mogę porozumiewać się w języku angielskim. No i przede wszystkim wiem w jaki sposób przekazywać wiedzę i bawić się z dziećmi na zajęciach z języka angielskiego. Zawsze jest to dodatkowy walor jeśli będę chciała w przyszłości szukać pracy w innym miejscu – mówiAnna Jurzak uczestniczka projektu z łomżyńskiego przedszkola Wesołe Słoneczko.

–Projekt dał mi bardzo dużo, przede wszystkim wiem jak pracować w dziećmi w edukacji wczesnoszkolnej. Teraz również będę wiedziała jak kierować edukacją własnych dzieci. Sama zgłosiłam się do projektu. Jestem bardzo zadowolona z tego, że mam dodatkowe kwalifikacje, które podnoszą moją wartość na rynku pracy – dodaje inna uczestniczka szkoleń, Monika Kuliś.

Na konferencji kończącej projekt „Kreatywny pracownik” Łomżyńska Rada FSNT NOT w Łomży przekazała dwie karty na przejazdy autobusami komunikacji miejskiej dla dwóch uczniów szkół łomżyńskich. Każda karta jest ważna na wszystkie linie do 31 sierpnia 2012 roku z możliwością jej dalszej aktywacji. Jedną kartę otrzymał uczeń Gimnazjum Nr 1 w Łomży, natomiast druga trafiła w ręce ucznia Zespołu Szkół Weterynaryjnych w Łomży. Bilety podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wylicytowali przedstawiciele łomżyńskiego NOT – u. Jest to pewien sposób wsparcia młodych i zdolnych mieszkańców Łomży.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama