Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 12:27
Reklama

Porady prawne

Mecenasa Remigiusza Fabiańskiego
Porady prawne

Pan Stanisław z Jedwabnego:

W 1976r moi rodzice kupili od sąsiadów działkę ziemi o powierzchni 3,7 ha. Spisali tzw. „umowę domową”, ale nie chodzili do rejenta. W 1995 roku przekazali mi całe gospodarstwo rolne za dożywocie, to jest ziemię na którą mieli akty własności z uwłaszczeń oraz ten grunt o powierzchni 3,7 ha, na których gospodarują do chwili obecnej. W styczniu b.r. dostałem list od syna sąsiadów (sąsiedzi już nie żyją), żebym oddał mu tę działkę, bo stanowi jego własność.

Co mam robić w takiej sytuacji?

 

Zgodnie z treścią art. 158 kodeksu cywilnego umowa przeniesienia własności nieruchomości winna być zawarta w formie aktu notarialnego i w oparciu o przepis art. 73 § 2 kodeksu cywilnego czynność prawna (umowa sprzedaży nieruchomości) dokonana bez zachowania formy aktu notarialnego jest nieważna. Oznacza to, iż w roku 1976 nie doszło do zawarcia umowy sprzedaży działki gruntu o powierzchni 3,7 ha i w świetle prawa właścicielami tej działki są spadkobiercy sąsiadów od których rodzice Pańscy „kupili” ziemię. Jednakże sytuacja nie jest beznadziejna.

Panie Stanisławie może Pan skierować do Sądu Rejonowego w Łomży, jeżeli grunty o powierzchni 3,7 ha leżą na terenie gminy Jedwabne, wniosek o nabycie prawa własności działki gruntu o powierzchni 3,7 ha przez zasiedzenie na podstawie art. 172 § 1 i 2 kodeksu cywilnego. W oparciu o te przepisy, posiadacz samoistny będący w złej wierze posiadający nieruchomość ponad 30 lat nabywa własność tej nieruchomości. Skoro początkowo, od roku 1976 rodzice, a później Pan posiadaliście grunty o powierzchni 3,7 ha przez ponad 30 lat i wykonywaliście wszystkie obowiązki jak właściciele (np. płacone były podatki od tej nieruchomości) oraz czuliście się właścicielami, to jest wysoce prawdopodobne że sąd uwzględni wniosek o zasiedzenie i ustali, iż np. z dniem 1 stycznia 2007r. stał się Pan właścicielem działek gruntu o powierzchni 3,7 ha.

Wniosek o zasiedzenie nieruchomości należy skierować przeciwko właścicielom działki gruntu, a więc musi Pan ustalić i wskazać we wniosku wszystkich spadkobierców sąsiadów wraz z ich adresami do doręczeń pism sądowych. Opłata sądowa od wniosku o zasiedzenie jest stała i wynosi 2.000 zł., którą to kwotę należy uiścić wraz z wniesieniem wniosku w kasie Sądu Rejonowego w Łomży.


Podziel się
Oceń

Komentarze
Reklama