Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 10:19
Reklama dotacje rpo

Poseł Lech Antoni Kołakowski walczy o modernizację kolei

Poseł już w 2008 roku złożył interpelację w sprawie stanu infrastruktury kolejowej oraz ruchu kolejowego na linii Łomża – Śniadowo – Ostrołęka oraz Łomża – Śniadowo – Białystok. Niestety z odpowiedzi na nią wynikało, że połączenie kolejowe Łomży ze Śniadowem jest rozważane do likwidacji w 2012 roku.
Poseł Lech Antoni Kołakowski walczy o modernizację kolei

Poseł już w 2008 roku złożył interpelację w sprawie stanu infrastruktury kolejowej oraz ruchu kolejowego na linii Łomża – Śniadowo – Ostrołęka oraz Łomża – Śniadowo – Białystok. Niestety z odpowiedzi na nią wynikało, że połączenie kolejowe Łomży ze Śniadowem jest rozważane do likwidacji w 2012 roku. Zamiar likwidacji połączeń kolejowych na ziemi łomżyńskiej wywołał zarówno żywą dyskusję i sprzeciw mieszkańców regionu, jak też odbił się szerokim echem w mediach. Do dzisiaj kwestia ta pozostaje przedmiotem stałego zainteresowania. Poseł złożył ponownie interpelację w tej sprawie. Podkreśla w niej, że istnieje wielka potrzeba uruchomienia szynobusu z Łomży do Białegostoku i Warszawy.

- Potrzeba uruchomienia połączenia szynobusowego, zwłaszcza kursów w okresach szczytów (np. w święta) jest sygnalizowana przez mieszkańców od lat – pisze w interpelacji poseł Lech Antoni Kołakowski. - O ogromnym zainteresowaniu lokalnej społeczności kwestią kolei i utrzymania linii kolejowej do Łomży świadczyć może także fakt, że w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2010 roku, główną atrakcją finału był przejazd szynobusem z Łomży do Śniadowa, przyjęty przez mieszkańców z ogromnym entuzjazmem. Podobnie potwierdzeniem żywego zainteresowania problematyką skomunikowania regionu z resztą kraju i Europy mogą być nieustające starania podejmowane w sprawie ustalenia przebiegu trasy Rail Baltica przez Łomżę, jako ekonomicznie i niewątpliwie ekologicznie najkorzystniejszą – wyjaśnia poseł Kołakowski.

Jak podkreśla nie mniej ceniona jest także możliwość dostarczenia towarów drogą żelazną, której rola wzrośnie w związku z koniecznością dowiezienia ogromnej liczby materiałów potrzebnych do budowy trasy ekspresowej Via Baltica (S61). Niewątpliwie połączenie kolejowe Łomży istotnie wpływa także na rozwój gospodarczy miasta i regionu - możliwość dostarczenia znacznej liczby towarów pociągami jest jednym z warunków lokowania inwestycji, zwłaszcza o charakterze strategicznym, co ma istotne znaczenie także z punktu widzenia wyrównania dysproporcji w rozwoju poszczególnych regionów kraju. Należy zwrócić uwagę na to, że lokalni przedsiębiorcy wielokrotnie sygnalizowali wolę przewozu towarów o rocznej masie przekraczającej 200 000 ton (co według analiz gwarantowałoby opłacalność przewozów) w przypadku odtworzenia połączenia kolejowego ze Śniadowa na wschód (docelowo zaś pięć razy więcej, tj. ponad milion ton).
Pomimo zapowiedzi o likwidacji połączenia kolejowego Łomży z resztą kraju w 2012 r., na co mieszkańcy ziemi łomżyńskiej nie wyrażają zgody, ministerstwo w późniejszych pismach zasygnalizowało, że linia kolejowa 36 weźmie na siebie ciężar związany z przewozami kolejowymi, jaki powstanie podczas remontu linii kolejowej nr 6 Zielonka - Kuźnica Białostocka. Także rozbudowa infrastruktury przemysłowej Ostrołęki, w szczególności potrzeba transportu węgla do powiększanej elektrowni, świadczy o rosnących potrzebach, jakie zaspokoić może ponowne otwarcie kolejowej linii towarowej Łapy - Ostrołęka. Stan infrastruktury na tej trasie, na odcinku Łapy - Śniadowo, pozostaje zadowalający. Wreszcie bieżące remonty infrastruktury kolejowej na trasie Śniadowo - Łomża (przejazdy kolejowe w Łomży czy w Śniadowie) mogą także świadczyć o bardziej perspektywicznym spojrzeniu tak Polskich Linii Kolejowych SA, jak i ministerstwa, na powyższy problem. Rosnąca ekonomicznie, środowiskowo, społecznie i militarnie rola cennego transportu kolejowego niewątpliwie pozwala przewidywać w przyszłości zwiększenie środków na remont infrastruktury kolejowej. Ma ona szczególne znaczenie dla rozwoju gospodarczego Polski Północno-Wschodniej, oddalonej od zagłębi surowcowych. Tymczasem pochopne przyzwolenia na marginalizację linii nr 36 i 49 może skutkować w przyszłości bardzo wysokimi kosztami ich odtworzenia.
W związku z tym poseł w swojej interpelacji zwrócił się do Ministra z pytaniami: "jakie okoliczności przemawiałyby za uwzględnieniem linii kolejowych nr 36 i 49 w wykazie linii kolejowych o znaczeniu państwowym?", "Kiedy zaistnieje możliwość uwzględnienia ww. linii kolejowych w przedmiotowym wykazie, co umożliwiłoby remont infrastruktury kolejowej na tych trasach?". Poseł w swojej interpelacji zadał jeszcze wiele innych pytań związanych z modernizacją kolei w Łomży i okolicy.
Ta interpelacja to kolejny krok w walce o przywrócenie kolei w naszym regionie. Miejmy nadzieję, że będzie rozpatrzona pozytywnie i ciągnący się od kilku lat problem zostanie rozwiązany. Poprawa i przywrócenie linii kolejowych w naszym regionie wpłynie również pozytywnie na stan naszych dróg.


fot.: www.google.pl


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama