W tym roku ze względu na to, że jest to rok przestępny, pierwszy dzień najpiękniejszej pory roku, czyli wiosny, przypada 20. marca.
Różnica między kalendarzowym a astronomicznym początkiem wiosny jest związana z ruchem Słońca. W tym roku astronomiczna wiosna przyszła dzień wcześniej niż wskazują kalendarze, we wtorek, 20. marca o godzinie 6:14 czasu środkowoeuropejskiego. Wiosna astronomiczna zawsze rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego czyli najdłuższego dnia w roku.
Jako, że pierwszy dzień wiosny związany jest z końcem zimy i przebudzaniem się przyrody do życia, miał on przez wieki ogromny wpływ na ludzi. Bogate w obrzędy powitania wiosny święto "Jare" pochodzi jeszcze z czasów pogańskich. Niektóre z tych obrzędów, np. topienie Marzanny znane i praktykowane są do dzisiaj. Najnowsze zwyczaje związene z przywitaniem pierwszego dnia wiosny to np ucieczki uczniów i studentów z zajęć, czyli wagary, które z reguły w ten jeden dzień w roku są tolerowane przez nauczycieli i opiekunów.
WIOSNA W ŁOMŻY
W tym roku na Starym Rynku w Łomży, wiosna zostanie przywitana bardzo hucznie. 21. marca na Starówce odbędzie się podsumowanie konkursu proekologicznego Witaj Wiosno, organizowanego przez ZHP - 59 DH Ptaki Ptakom i Urząd Miasta ŁOMŻA. Podczas podsumowania konkursu przewidzianych jest wiele atrakcji, m.in. budzenie niedźwiedzia z zimowego dnu, konkurs na najładniejsza Panią Wiosnę, konkurs na najładniejszą Marzannę, ocena budek lęgowych, skrzynek dla nietoperzy, spotkanie "Policjant Mój Przyjaciel", konkurs "Przechodziny na zielonym? Czy czerwonym" i niespodzianki dla najbardziej barwnej grupy dzieci. Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy!
Opr.: www.se.pl, www.halloween.friko.net
Komentarze