Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 13:30
Reklama dotacje rpo

Wypalanie traw to wielki błąd

Badania wykazały, że jednorazowe wypalanie traw obniża plony od 5 do 8 %, a powrót do poprzedniej wielkości plonów może trwać nawet kilka lat.
Wypalanie traw to wielki błąd

Badania wykazały, że jednorazowe wypalanie traw obniża plony od 5 do 8 %, a powrót do poprzedniej wielkości plonów może trwać nawet kilka lat.

Rokrocznie wiosną strażacy borykają się z pożarami spowodowanymi wypalaniem traw i nieużytków. Za ponad 95 % przyczyn ich powstania odpowiada bezpośrednio człowiek. Od pokoleń wśród wielu rolników panuje przekonanie, że wypalanie trawy i słomy poprawia jakość gleby i jest swoistym rodzajem jej nawożenia i użyźniania. Nadal powszechna jest opinia, że ogień to „najtańszy herbicyd” do zwalczania chwastów. NIC BARDZIEJ BŁĘDNEGO!

Wypalanie traw ma same negatywne skutki. Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę. W płomieniach śmierć czyha również na ptaki i zwierzęta, które przypadkowo znajdują się w zasięgu pożaru. Również owady giną w płomieniach co w efekcie powoduje zmniejszenie ilości zapylonych kwiatów co prowadzi do obniżenia plonów.

Podczas pożarów traw powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla ludzi z uwagi na możliwość zaczadzenia. Powoduje ponadto zmniejszenie widoczności na drogach, co w konsekwencji może prowadzić do groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.

Od palącego się poszycia gleby, zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu. Są to pożary długotrwałe (nawet do kilku miesięcy) i wyjątkowo trudne do ugaszenia. Ponadto w przypadku, gdy zwykła łąka po pożarze regeneruje się kilka lat, to pokłady torfu potrzebują na to kilka tysięcy lat.

Po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Co roku w takich pożarach GINĄ LUDZIE!

Wypalanie traw jest niedozwolone. Określa to m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Za to wykroczenie grożą wysokie kary. Również naruszenie unijnych zasad mówiących o wypalaniu areałów rolnych może skutkować ograniczeniem lub cofnięciem pomocy finansowej.

Pożary traw i nieużytków z uwagi na ich charakter i duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama