Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:09
Reklama

„Jak to dawniej bywało” Tradycje i zwyczaje wielkanocne

Tradycją Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży jest poznawanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu.
„Jak to dawniej bywało”  Tradycje i zwyczaje wielkanocne

Tradycją Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży jest poznawanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

            Święta Wielkanocne stały się sposobnością do przybliżenia zwyczajów i obrzędów poprzez twórcze uczestniczenie uczniów w zajęciach warsztatowych. Pani Barbara Kulka – zaproszona na zajęcia pokazywała jak wyczarować piękne wielkanocne kurczaki i wykonać palemki. Natomiast Marian Paliwoda – Sybirak opowiedział uczniom, w jaki sposób obchodzono święta na Syberii. Wspomnienia były bolesne. Radosnymi wspomnieniami świątecznymi z lat dzieciństwa podzieliła się też pani dyrektor Małgorzata Pietrusewicz.

            Uczniowie pod kierunkiem nauczycielki Marii Tyszka przedstawili wiele zapomnianych dzisiaj zwyczajów, m.in. topienie Judasza, wielkie grzechotanie, pogrzeb żuru, czy też wieszanie śledzia za to, że przez sześć niedziel „wyganiał” z jadłospisu mięso.

            Na pięknie udekorowanym stole znalazły się smakowite potrawy wielkanocne przygotowane przez rodziców uczniów kl. Vc (mazurki, baby, serniki, pasztety, żurek z jajkiem, białą kiełbasą i chleb)

            Współczesnym zwyczajem sprawiającym wiele radości była wspólna zabawa – zwana szukaniem zajączka, czyli małej niespodzianki dla każdego.

            Ileż było emocji podczas wyboru najpiękniejszej pisanki, które oceniało profesjonalne jury. Oczywiście były nagrody! Wróżby, zagadki, konkursy zakończyły te jakże niepowtarzalne zajęcia.

            Kontynuując przypomniane zwyczaje połączono przeszłość, jej piękne tradycje z teraźniejszością. Nauczyciele zadbali o to, by piękne polskie zwyczaje trwały w pamięci uczniów i ich rodzinach.

 

„(…) ludzie tęsknią dzisiaj do Ojczyzny,

a zamiast niej przyznaje się im tylko

państwo. Ojczyzna jest ograniczona,

wrośnięta w przeszłość                      

zawsze nieduża grzejąca serce”

 

Czesław Miłosz


Podziel się
Oceń

Komentarze

Gość 02.07.2015 23:16
pan paliwoda urodzony w 1937 roku opowiada w szkołach bajki o sybirze,był zbyt młody w tym czasie a wiec jest niewiarygodny.
Reklama