Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 16:14
Reklama dotacje rpo

"Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej" w ZSTiO nr 4

Dzisiaj w Zespole Szkól Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży odbyła się szkolna uroczystość związana ze świętem państwowym uchwalonym 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.
"Dzień Pamięci  Ofiar Zbrodni Katyńskiej"  w ZSTiO nr 4
Dzisiaj w Zespole Szkól Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży odbyła się  szkolna uroczystość związana ze świętem państwowym uchwalonym 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

„Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej” obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

Uroczystość w Zespole Szkól Technicznych i Ogólnokształcących miała przypomnieć i pogłębić wiedzę młodzieży na temat tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej.Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę kierownictwa sowieckiej partii komunistycznej z 5 marca 1940 r., policja polityczna – NKWD ZSRR – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.

Uczniowie prowadzący: Anna Kamińska i Patryk Gąsiewski przybliżyli słuchaczom tło historyczne zbrodni katyńskiej. Wypowiedzi uczniów przeplatane były video- klipami wybranych utworów Kaczmarskiego, Makowieckiego oraz utworami poetyckimi Herberta, Konarskiego, Wierzyńskiego w ekspresyjnym wykonaniu Anny Mertens, Barbary Zajkowskiej i Magdy Frąckiewicz. Kulminacyjnym punktem uroczystości była projekcja filmu o Katyniu w reżyserii Piotra Dziubińskiego i Roberta Reja „O pewnym brzasku” oraz wykład dr Krzysztofa Sychowicza z Oddziału IPN-u w Białymstoku na temat sprawy katyńskiej i jej postrzegania w epoce PRL-u. Po prelekcji gościa z IPN-u prowadzący odczytali „Przesłanie Katynia”, z którym pięknie korespondowały słowa pieśni „Miejcie nadzieję…” ekspresyjnie wykonanej przez uczenniceMilenę Boguską i Katarzynę Sztachańską .

Interesującą okazała się dygresja dyrektora szkoły p. Artura Ciborowskiego na temat osobistych doświadczeń jego dziadka- podoficera Korpusu Ochrony Pogranicza na Wschodzie w okresie sowieckiej agresji w 1939 r, który cudem uniknął śmierci.

Na zakończenie uczestnicy mogli obejrzeć przygotowaną ekspozycjętematyczną „ Katyń- Prawda i Pamięć”

Aktywne włączenie się społeczności ZSTiO nr 4 w obchody „Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej” przyczyni się do uczczenia żołnierzy zamordowanych przez sowieckich oprawców oraz utrwalenia pamięci o ich tragicznym losie.




Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama