Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 16:42
Reklama

„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”

Takie hasło przyświeca wolontariuszom Grupy Ratowniczej działającej przy Stowarzyszeniu Pomocy Rodzinom Nadzieja w Łomży.
„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”

Takie hasło przyświeca wolontariuszom Grupy Ratowniczej działającej przy Stowarzyszeniu Pomocy Rodzinom Nadzieja w Łomży.

Uroczystość otwarcia i poświęcenia Ośrodka Szkolenia Ratowniczego w Centrum Katolickim ; przekazania i poświęcenia ambulansu ratunkowego – daru ratowników z Florencji oraz przekazania i poświęcenia sprzętu ratunkowego – daru Caritas Diecezji Łomżyńskiej, rozpoczęła się mszą świętą w Kościele pod wezwaniem Krzyża Świętego w Łomży.

 Niecodzienny charakter uroczystości podkreślali służący do mszy ratownicy z tej właśnie gupy. Mszę odprawił ksiądz  biskup Janusz Stepnowski. W homilii zwrócił szczególną uwagę na miłosierdzie jakim powinni obdarzać się wszyscy ludzie. Po mszy ratownicy, zaproszeni goście oraz wierni przeszli na plac przed kościołem. Przed budynkiem Centrum Katolickiego goście mieli możliwość podziękowania wszystkim członkom i twórcom Grupy Ratowniczej za ciężką pracę i zaangażowanie w pomoc potrzebującym.

Inicjatorami powstania Grupy Ratowniczej byli ksiądz Andrzej Godlewski, proboszcz parafii pod wezwaniem Krzyża Świętego oraz ksiądz Radosław Kubeł koordynator GR. Pomysł pojawił się w 2008 roku. Głównym obszarem działania Grupy Ratowniczej jest niesienie pierwszej pomocy osobom znajdującym się w stanie zagrażającym życiu i zdrowiu oraz krzewienie edukacji z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

– W tej chwili grupa ratownicza liczy sobie około dziewięćdziesięciu członków, którzy społecznie, na zasadzie ochotniczego pogotowia angażują się w działania zabezpieczające i działania ratunkowe na terenie Łomży oraz powiatu łomżyńskiego. Codzienni trzy osoby, przez 24 godziny na dobę (kierowca i dwóch ratowników) są w dyspozycji Grupy Ratowniczej – mówi ksiądz Radosław Kubeł, koordynator GR SPR Nadzieja. – Natomiast, poświęcony dziś Ośrodek Szkolenia Ratowniczego będzie służył przede wszystkim edukacji osób, które nie miały dotychczas do czynienia z pierwszą pomocą. Szkolenie jak największej ilości osób w tym zakresie to najbardziej podstawowa i paląca obecnie potrzeba. Powtarzam po stokroć, na nic zda się choćby najdroższy ambulans i najlepiej wyszkolony zespół ratowników jeżeli ludzie znajdujący się najbliżej osoby poszkodowanej nie są w stanie udzielić jej pierwszej pomocy – kontynuuje ksiądz Radosław Kubeł.

Jednak by wyszkolona Grupa Ratownicza mogła sprawnie wykonywać swoje obowiązki, potrzebuje profesjonalnego sprzętu ratowniczego i taki właśnie otrzymała. Ambulans od Arcybractwa Miłosierdzia z Florencji i sprzęt ratunkowy przekazany przez łomżyńską Caritas od teraz jest w  jej posiadaniu. W trakcie uroczystości ksiądz biskup Janusz Stepnowski kilkakrotnie zwracał uwagę jak ważne dla funkcjonowania tej Grupy Ratowniczej jest zaangażowanie młodzieży.

– Tutaj młodzi ludzie poświęcają swój czas uczestnicząc w wielu szkoleniach. Najpierw sami uczą się jak poprawnie udzielać pomocy, by później móc przekazywać tę wiedzę innym. Także to zaangażowanie młodzieży jest godne największej uwagi – tłumaczy ksiądz biskup Janusz Stepnowski.

Grupa Ratownicza działająca przy Stowarzyszeniu Pomocy Rodzinom Nadzieja może również liczyć na wsparcie  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego .

– Tych którzy się tak fantastycznie angażują i są aktywni należy doceniać i wspierać – mówi Jacek Piorunek , członek Zarządu Województwa Podlaskiego. –  Dziś ksiądz biskup i ja dostaliśmy od ratowników mundury, zbliżone wyglądem do tych, które sami noszą. Oznajmiono mi też, że jestem od teraz członkiem tej grupy. Oczywiście o ile będę miał czas postaram się angażować w jej działania, ale na pewno przyjdę tutaj na szkolenie dotyczące pierwszej pomocy. Umiejętności udzielania tej pomocy i zachowań przy wypadkach są niezwykle potrzebne dlatego dobrze, że tutaj będzie działał szkółka, która nauczy nas łomżyniaków niezbędnych umiejętności ratujących ludzkie życie – kontynuuje Jacek Piorunek , członek Zarządu Województwa Podlaskiego.

Przekazany ambulans to już czwarty samochód służący ratowaniu ludzi , w posiadaniu łomżyńskiej Grupy Ratowniczej. Ma on służyć do prowadzenia akcji w terenie. Kolejnym ważnym zadaniem, jak wspominali założyciele Grupy Ratowniczej jest szkolenie ludzi w ramach pierwszej pomocy. W tym zakresie swoje działania będzie ona mogła kontynuować w specjalnie do tego przygotowanym Ośrodku Szkolenia Ratowniczego w Centrum Katolickim.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama