Wiosna jest porą roku, która budzi po zimie otaczającą nas przyrodę i niestety wraz z nią kleszcze. Te niewielkich rozmiarów pajęczaki, których aktywność trwa od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, są przenosicielami groźnych dla zdrowia i życia chorób.
U ludzi najgroźniejsze z nich to wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz borelioza, które są niebezpieczne same w sobie oraz w postaci licznych powikłań. U psów do najniebezpieczniejszych z chorób należy piroplazmoza zwana też potocznie babeszjozą. U kotów choroba ta praktycznie nie występuje. Piroplazmoza jest wywoływana przez dwa gatunki pierwotniaków Babesia canis oraz Babesia gibsoni, a kleszcz jest tutaj wektorem, czyli przenosicielem. W Polsce występuje tylko gatunek Babesia canis przenoszony przez kleszcza łąkowego Dermacentor reticulatus. Także nie każdy kleszcz może posiadać w swoim organizmie groźnego pierwotniaka. Wieloletnie badania przeprowadzane na terenie całej Polski pokazują, że odsetek zarażonych kleszczy jest największy w centralnej i północno-wschodniej części naszego kraju. Piroplazmoza zwana jest także chorobą krwi, gdyż formy inwazyjne Babesia canis przedostająsięześlinąkleszcza do krwi psa,gdzie atakująkrwinki czerwone zwane erytrocytami i powodująich rozpad.W konsekwencji dochodzi do niedokrwistości oraz powikłańw postaci ciężkiej niewydolności nerek i wątroby.Choroba nie leczona prowadzi dośmierci.
Z doświadczenia lekarskiego wiemy, że najwyższy odsetek wyleczeńjest u tych naszych pacjentów,którzy jak najszybciej zostanąprzyprowadzeni do lekarza.U psów,u których rozwinęły sięwspomniane powikłania,rokowanie jest gorsze,a tacy pacjenci częstożyjąpóźniej z upośledzonąfunkcjąwątroby lub nerek i wymagająprzewlekłej terapii tych narządów oraz systematycznej kontroli stanu zdrowia.
Jakieobjawy wskazująna możliwąpiroplazmozę?Przede wszystkim w początkowej fazie choroby jest to gorączka,nawet powyżej 40 stopni Celsjusza-i co za tym idzie zwiększone pragnienie,spadek apetytu do całkowitej apatii,obniżenie aktywności ruchowej-psy polegująi wybierająsobie w tym celu chłodne miejsca,wymioty,biegunka-często podbarwiona krwiąoraz czasem występuje objaw tzw.ciemnego moczu.W przypadku powikłańdochodzi dożółtaczki,niedokrwistości,całkowitego braku pobierania pokarmu i wody oraz bezmoczu.
W naszej praktyce lekarskiej staramy sięzawracaćuwagęwłaścicielom zwierząt na skutecznąi wczesnąprofilaktykęprzeciwkleszczową.Od wielu jużlat na rynku dostępne sąobroże przeciw kleszczom i pchłom,preparaty do zakraplania na skóręgrzbietu psa,a także szczepionka przeciwko piroplazmozie psów.Najlepiej,jeśli zwierzęchronione jest w ten sposób przez cały sezon aktywności kleszczy,czyli od wczesnej wiosny,ażdo późnej jesieni.W przypadku piroplazmozy psów jak najbardziej trafne jest stwierdzenie, że lepiej zapobiegaćniżleczyć.
lek.wet. Piotr Tomaszewski
lek.wet. Przemysław Piekarski
Gabinet Weterynaryjny Filemon, Łomża
Komentarze