Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 18:35
Reklama

W obronie emerytur rolników

Poseł Lech Antoni Kołakowski złożył interpelację do premiera Donalda Tuska w sprawie godzących w prawa i byt polskiej wsi, planowanych zmian w systemie emerytalnym rolników. Zmiany polegają na drastycznym wydłużeniu wieku przechodzenia na emeryturę rolniczą dla kobiet i mężczyzn do 67 lat.
W obronie emerytur rolników

Poseł Lech Antoni Kołakowski złożył interpelację do premiera Donalda Tuska w sprawie godzących w prawa i byt polskiej wsi, planowanych zmian w systemie emerytalnym rolników. Zmiany polegają na drastycznym wydłużeniu wieku przechodzenia na emeryturę rolniczą dla kobiet i mężczyzn do 67 lat.


Jak informuje poseł, środowiska rolnicze zbulwersowane są docierającymi informacjami, że przygotowywane przez rząd zmiany w systemie emerytalnym mają objąć również tę grupę zawodową. Dziś rolnicy, którzy osiągną wiek: 55 lat – kobiety; 60 lat – mężczyźni spełniają warunki do przejścia na emeryturę. Obecne regulacje uwzględniają zarówno uciążliwe warunki i czasowy wymiar pracy w rolnictwie, jak i potrzebę dokonania strukturalnych zmian w tym sektorze gospodarki narodowej.

- Polskie rolnictwo potrzebuje dalszych przemian zarówno w technologii wytwarzania, jak i w strukturze agrarnej gospodarstw, w celu osiągnięcia silnych ekonomicznie podmiotów, zdolnych do konkurowania na otwartym rynku europejskim – uważa poseł Lech Kołakowski. – Proces ten postępuje ewolucyjnie, a sprzyja temu pokoleniowa zmiana właścicielska i zwiększanie się powierzchni gospodarstw. Naruszenie tego stanu będzie miało katastrofalne skutki zarówno w wymiarze społecznym, jak i gospodarczym. W ostatnim okresie do moich biur poselskich codziennie zgłaszają się rolnicy wyrażający swoje oburzenie podejmowanymi przez rząd pracami w kierunku dokonania niekorzystnych, wręcz szkodliwych zmian w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników. Również i mi, jako posłowi ziemi łomżyńskiej, znane są problemy polskiej wsi z kontaktów ze środowiskiem rolniczym, jak i z własnych doświadczeń w prowadzeniu gospodarstwa rolnego oraz zaopatrywaniu rolników w środki do produkcji rolnej. Praca na roli od dawna uważana jest za ciężką. Pomimo przeogromnych przemian w technologii produkcji rolniczej, w tym zwłaszcza jej usprzętowieniu, jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, nadal do lekkich nie należy.

Z przeprowadzonych przez Instytut Medycyny Wsi w Lublinie badań wynika, że rolnicy prowadzący własne gospodarstwo rolne pracują w nim średnio o 60% czasu więcej niż określa to Kodeks Pracy (z badań A. Mołocznik, Instytut Medycyny Wsi, Lublin 2001). Według projektodawców proponowane zmiany w ubezpieczeniach społecznych rolników spowodują wzrost emerytury rolniczej miesięcznie o 25 zł, przy wydłużeniu wieku emerytalnego o 7 lat dla mężczyzn i 12 lat dla kobiet. Jak mówi Lech Kołakowski, przy takich założeniach korzyści finansowe dla przyszłych emerytów są niewspółmiernie niskie w porównaniu z drastycznie zwiększającymi się kosztami w postaci wydłużonego czasu pracy. Wydłużenie wieku emerytalnego to jednocześnie opóźnienie o ten sam okres przekazywania gospodarstw młodym rolnikom. Spowoduje to negatywne konsekwencje w postaci rezygnacji potencjalnych następców z pozostania w gospodarstwie, starzenia się polskiej wsi, spowolnienia lub wręcz zatrzymania procesów modernizacyjnych itp. Stoi to w zdecydowanej sprzeczności z prowadzoną już od wielu lat polityką państwa, promującą przejmowanie gospodarstw przez młode pokolenie, a przejawiającą się w obecnej perspektywie finansowej 2007–2013, w działaniu PROW: Ułatwienie startu młodym rolnikom.

- Uznaję to za wyraźne pogwałcenie przepisów w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) (Dz. Urz. UE L 277/1 z 21.10.2005 r.), a także art. 13 oraz pkt 5.3.1.1.2 załącznika II do rozporządzenia Komisji (WE) nr 1974/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) (Dz. Urz. UE L 368/15 z 23.12.2006 r.). Dlatego też wyrażam swój zdecydowany protest przeciwko działaniom rządu niszczącym polską wieś.

Wobec powyższego, poseł Lech Kołakowski, działając w imieniu polskich rolników, skierował do Premiera następujące pytania:
1. Czy w prowadzonych przez rząd pracach nad zmianami w systemie emerytalnym nadal przewiduje się wydłużenie wieku przechodzenia na emeryturę rolniczą?
2. Jak planowane zmiany wpłyną na poziom świadczeń emerytalnych?
3. Czy planowane jest również wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 26 kwietnia 2001 r. o rentach strukturalnych w rolnictwie?
4. Czy utrzymane zostanie działanie PROW: Ułatwienie startu młodym rolnikom?
5. Czy rząd przeprowadził badania określające wpływ proponowanych zmian w ubezpieczeniu społecznym rolników na sytuację społeczną i gospodarczą polskiej wsi w okresie krótko-, średnio- i długoterminowym?
6. Na jakie oszczędności budżetowe liczy rząd po wprowadzeniu reformy w zakresie ubezpieczeń społecznych rolników?

Na zdj.: Poseł Lech Antoni Kołakowski rozmawiał o zmianach w emeryturach rolniczych z Henrykiem Kłosińskim, rolnikiem z Podgórza gm. Łomża.

 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama