Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 20:46
Reklama dotacje rpo

Obchody 1 maja w Łomży

Spotkanie z okazji święta 1 maja rozpoczęło się zbiórką na Starym Rynku. Najpierw grupa zebranych oddała hołd Władysławowi Świderskiemu, pierwszemu prezydentowi Łomży.
Obchody 1 maja w Łomży

Spotkanie z okazji święta 1 maja rozpoczęło się zbiórką na Starym Rynku. Najpierw grupa zebranych oddała hołd Władysławowi Świderskiemu, pierwszemu prezydentowi Łomży, który tę funkcję sprawował przez 15 lat, człowiekowi który w 1920 roku kierował obroną cywilną Łomży, żołnierzowi grupy bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej i długoletniemu członkowi tej partii. Kwiaty złożyli pod tablicą upamiętniającą Władysława Świderskiego, wmurowaną w budynek ratusza. Następnie przeszli pod pomnik prof. Bohdana Winiarskiego przy ul. Dwornej.

– Tutaj wspominamy profesora prawa Bohdana Winiarskiego niezwykle zasłużonego dla Polski łomżanina, europejczyka, światowca, radcę prawnego polskiej delegacji na Konferencję Pokojową w Paryżu po I wojnie światowej, przewodniczącego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze w latach 1961 – 1964 – mówi Zenon Piechociński ze Stowarzyszenia 1 maja. – Będąc prezesem Narodowego Banku Polskiego w Londynie podczas II wojny światowej Bohdan Winiarski sprawił, że w roku 1947 Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej odzyskał bankowe rezerwy złota. Te środki były zniszczonej Polsce bardzo potrzebne – dodaje Piechociński.

Kolejnym punktem obchodów było złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą pracę wszystkich pokoleń łomżan dla miasta, umieszczoną na budynku przy ulicy Polowej, a następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą więźniów politycznych i działaczy niepodległościowych znajdującą się na budynku obecnej szkoły muzycznej przy Al. Legionów. Dawniej tutaj znajdowało się carskie więzienie.

W okolicznościowym przemówieniu pod tablicą upamiętniającą Władysława Świderskiego, Dariusz Janicki, lekarz Szpitala Wojewódzkiego w Łomży odniósł się do historii święta 1 maja oraz do problemów, które ma obecnie Polska.

– Po II wojnie światowej polska lewica dokonała wielkich przeobrażeń społecznych i gospodarczych. Odbudowano kraj ze zniszczeń wojennych, wybudowano wiele zakładów przemysłowych, poprawiono warunki życia robotników i chłopów. PRL była państwem autorytarnym, zależnym coraz mniej od ZSRR, ale była jedynym możliwym państwem w ówczesnych realiach geopolitycznych. Zadecydowano o tym bez naszego udziału w Teheranie, Jałcie i Poczdamie. Rozumieli to światli ludzie spoza lewicy, jak pochodzący z okolic Łomży, związany przed wojną ze Stronnictwem Narodowym profesor Bohdan Winiarski – mówi Dariusz Janicki. – Pokojowa transformacja ustrojowa, która dokonała się w naszym kraju po 1989 roku oraz nasze przystąpienie do NATO i Unii Europejskiej są w moim odczuciu ważnymi osiągnięciami, ale przyjęty neoliberalny model gospodarczy spowodował upadek wielu zakładów pracy. Zaniedbano rozwój infrastruktury. Nasiliły się nierówności społeczne. Można odnieść wrażenie, że historia zatoczyła koło. Dzisiaj znów trzeba upominać się o prawa pracownicze, o prawa mniejszości. Chcemy państwa nowoczesnego, biorącego odpowiedzialność za bezpieczeństwo socjalne swoich obywateli. Uważamy, że niedopuszczalne jest wydłużanie wielu emerytalnego bez rozwiązania problemu bezrobocia, zatrudniania ludzi na umowach śmieciowych i ciężkiej pracy za marne grosze. – kontynuuje.  Swoje wystąpienie zakończył słowami: „niech się święci 1 maj”.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama