Skąd pochodzi słowo „piernik”? Jaką funkcję pełniły niegdyś pierniki? Kto i dlaczego je kupował? Kto spośród wielkich Polaków stał się ich piewcą?
Jeżeli chcecie znaleźć odpowiedź na te pytania, a przy tym spędzić twórczo czas, zapraszamy na lekcje „Piernikowe cuda”, które trwają w Muzeum Kultury Kurpiowskiej.
Ostrołęckie Muzeum Kultury Kurpiowskiej serdecznie zaprasza na lekcje muzealne „Piernikowe cuda”, które potrwają do 22 czerwca. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję zapoznać się z wystawą „Świat toruńskiego piernika”, na której zobaczą nietuzinkowe eksponaty, m.in. kunsztowne drewniane formy piernikowe z XVII i XVIII wieku i cynowe naczynia do przechowywania przypraw a także afisze reklamowe, oryginalne opakowania cukiernicze, rekonstrukcję średniowiecznej kogi, warsztatu snycerskiego, XVI-wiecznej piekarni oraz aranżację sklepu firmowego wraz z zabytkową kasą. Podczas zwiedzania zapoznają się z historią piernikarskiej sztuki i produkcji oraz usłyszą ciekawe legendy o słynnych toruńskich katarzynkach. A to jeszcze nie wszystko… . Wystawie towarzyszą bowiem warsztaty wypiekania pierników ozdobnych w kopiach historycznych form. Na końcu zaś każdy uczestnik będzie mógł zasmakować toruńskich katarzynek.
Zajęcia rozpoczęły się otwarciem wystawy „Świat Toruńskiego Piernika” 15 kwietnia i potrwają do 22 czerwca 2012 roku. Zajęcia odbywają się w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, plac gen. Józefa Bema 8. Wystawa, którą przygotowało Muzeum Okręgowe w Toruniu cieszy się dużym zainteresowaniem.
Informacja i rezerwacja terminów:
Dział Edukacji i Promocji: tel. 29 764 54 43 w. 43
Czas trwania zajęć: około 90 minut
Opłata: 5 zł od osoby
Komentarze