Festiwal InQbator odbędzie się w Ostrołęce, 17-19 maja br. W tym roku tematem przewodnim będzie „ruch”. Przez 3 dni festiwalowe wystąpi 10 zespołów z 16 spektaklami. Wśród gości renomowane teatry – m.in. Teatr KTO, Teatr VOSA (Czechy), Compagnie Bodecker & Neander (Niemcy), Warszawski Teatr Tańca. Przygotowano specjalne przedstawienia dla dzieci. Ponadto wydarzenia towarzyszące: warsztaty cyrkowe i choreograficzne oraz konkurs fotograficzny i wystawę fotograficzną o InQbatorze w obiektywie. Przed publicznością wystąpią także artyści z Ostrołęki: Ostrołęcka Scena Autorska, środowiska artystyczne oraz uczestnicy warsztatów.
Po dwóch latach spektakli ulicznych, festiwal stopniowo wraca na scenę.
Teatr uliczny jest teatrem obrazu. Przestrzeń między widzem a artystą powoduje to, że głównym środkiem przekazu i komunikacji z odbiorcą są obrazy, którym towarzyszą działania ruchowe. InQbator dalej idzie śladem teatru bez słowa. Proponujemy naszym widzom teatr ruchu, czyli teatr, w którym głównym nośnikiem treści, emocji i koncepcji jest szeroko pojęty ruch.
Naszym priorytetem w budowaniu programu festiwalu było zaproszenie artystów z „najwyższej półki”. Starannie dobrani wykonawcy i repertuar gwarantują utrzymanie wysokiego poziomu artystycznego i pokazanie tematu festiwalu w możliwie szerokim spektrum gatunków, technik oraz praktyk interpretacyjnych. Podczas szesnastu spektakli teatralnych zaprezentujemy zarówno nowatorskie formy interpretacyjne przedstawiane w spektaklach teatru tańca jak i klasyczne formy przekazu w spektaklach pantomimy czy programie edukacyjnym poświęconym baletowi klasycznemu.
Pragniemy również wrócić do zapomnianej ostatnio dziedziny sztuki – cyrku, nie przez wszystkich uznanej za teatr. Jeśli przyjąć, że cyrk to manifestacja zręczności i śmiałości, to wówczas stanie się oczywiste, że ten rodzaj sztuki jest tak stary jak sama ludzkość. Na freskach z Górnego Egiptu oraz starych medalach greckich znalazły się pierwotne formuły sztuki cyrkowej, takie jak akrobatyka, żonglerka, klownada. I dlatego zaczniemy InQbator od spektaklu prezentującego te umiejętności, od występu czeskiego V.O.S.A Theatre. Sztuce cyrkowej dedykujemy również warsztaty edukacyjne prowadzone przez wybitnego pedagoga Przemysława Grządzielę twórcę Teatru Pinezka.
Kolejna formą Teatru „niemego” jest pantomima, towarzysząca historii teatru od starożytnej Grecji poprzez średniowiecze aż do czasów współczesnych. Zaprosiliśmy jeden z najbardziej cenionych duetów pantomimicznych – Compagnie Bodecker & Neander, uczniów i asystentów Marcela Marceau oraz Teatr Mimo ze spektaklem łączącym elementy klasycznej pantomimy z teatrem ruchu.
Najważniejszym wątkiem festiwalu jest taniec – najstarsza forma komunikacji niewerbalnej. Taniec we wszelkich formach zaistnieje w Prologu, taniec klasyczny w Bajkowym świecie tańca a taniec współczesny w dwóch spektaklach Warszawskiego Teatru Tańca. Festiwal poprzedzą warsztaty choreograficzne prowadzące do pokazu zamkniętej formy scenicznej w ostatnim dniu festiwalu. Opiekunem artystycznym tej części InQbatora jest dr Aleksandra Dziurosz, wybitna tancerka, choreograf, pedagog, założycielka i dyrektor Warszawskiego Teatru Tańca.
Teatr ruchu obiera różnorodne kierunki, konwencje czy techniki. Kolejnym przykładem teatru, który w swoim zamierzeniu komunikuje się z widzem ruchem zamiast słowem jest projekt Kobieta kalendarz czyli instalacja teatralna. To inicjatywa grupy aktorek zajmujących się teatrem ruchu i pantomimy ze środowisk twórczych Warszawy i Wrocławia. Przedsięwzięcie ma formę instalacji teatralnej – formy nieznanej dotychczas publiczności ostrołęckiej.
InQbator nie odchodzi całkowicie od spektakli ulicznych. Zaprosiliśmy m.in. Teatr Nikoli. Przyjedzie też Teatr KTO – gwiazda wielkiego formatu. Ich spektakle obejrzało ponad półtora milina widzów na najważniejszych festiwalach teatralnych w 31 krajach. W Ostrołęce przedstawią widowisko Ślepcy, inspirowane bestsellerem portugalskiego noblisty Jose Saramago. To na finał InQbatora.
Pamiętamy o dzieciach i rodzicach. Przedszkolaków zapraszamy na Bajkowy świat tańca (Warszawski Teatr Tańca) oraz na Jacka i Placka (Teatr Mer). Spektakle rodzinne natomiast, to Przedwczorajsze historie (Teatr Mimo) i Pinezkologia (Teatr Pinezka).
Festiwal to także działania artystyczne w sposób szczególny związane z Ostrołęką. W tym roku ponownie wystąpi Ostrołęcka Scena Autorska, tym razem ze spektaklem Zygzaki w reżyserii Wojciecha Kraszewskiego oraz uczestnicy warsztatów cyrkowych i choreograficznych. Inspiracją do Kontrastów Warszawskiego Teatru Tańca były tradycyjne teksty i melodie regionu kurpiowskiego. Novum festiwalowym są projekty fotograficzne InQbatora – wystawa i konkurs. Projekt wzbudza zainteresowanie nie tylko miłośników teatru ale też tych którzy zatrzymują czas w obiektywie fotograficznym.
Festiwal zyskał też życzliwych przyjaciół: firma Stora Enzo jest sponsorem InQbatora, a Miejski Zakład Komunikacji wspiera nas w promocji. Serdecznie dziękujemy.
Tegoroczny InQbator zaprasza na teatr bez słów. Naszym pragnieniem jest jednak, aby o InQbatorze wiele mówiło się.
Koordynator projektu – Magdalena Chabros (MCKiS)
tel. 604 530 185, 22 586 42 04, [email protected]
Szczegółowy program InQbatora http://www.festiwalinqbator.pl/?page_id=7
Program Festiwalu Teatralnego InQbator Ruchu
Ostrołęka, 17-19 maja 2012
17 maja 2012 (czwartek)
19.00 – Parada | Plac Bema – Scena przy DH Kupiec
19.30 – Vysoké snění V.O.S.A. Theatre (Czechy) | Scena przy DH Kupiec
20.30 – Oficjalne otwarcie InQbatora | Scena przy DH Kupiec
20.40 – Prolog | Scena przy DH Kupiec
21.30 – Zygzaki OSA | Scena przy DH Kupiec
Po spektaklach – Klub festiwalowy
18 maja 2012 (piątek)
10.00 – Bajkowy świat tańca Warszawski Teatr Tańca | Scena Kameralna OCK
11.15 – Bajkowy świat tańca Warszawski Teatr Tańca | Scena Kameralna OCK
17.30 – Kobieta kalendarz Fundacja Sztuka Ciała | Scena przy DH Kupiec
18.30 – Wernisaż wystawy InQbator ulicy fotograficznie | Hol OCK
19.00 – Anioły i Kontrasty Warszawski Teatr Tańca | Scena Główna OCK
21.30 – Obrazki nieznanego malarza Teatr Nikoli | Parking przed OCK
Po spektaklach – Klub festiwalowy
19 maja 2012 (sobota)
15.00 – Jacek i Placek Teatr Mer | Scena przy DH Kupiec
16.00 – Przedwczorajsze historie Teatr Mimo | Scena przy DH Kupiec
17.00 – Epilog | Scena przy DH Kupiec
17.45 – Pinezkologia Teatr Pinezka | Scena przy DH Kupiec
19.00 – Oficjalne zakończenie InQbatora | Scena Główna OCK
19.15 – Silence Compagnie Bodecker & Neander (Niemcy) | Scena Główna OCK
21.30 – Ślepcy Teatr KTO | Parking przy ul. Prądnickiego, za sceną przy DH Kupiec
Po spektaklach – Klub festiwalowy
Konsultantem programu spektakli i działań tanecznych Festiwalu InQbator jest dr Aleksandra Dziurosz, dyrektor Warszawskiego Teatru Tańca
Inne wydarzenia InQbatora
Warsztaty cyrkowe (prowadzenie: Teatr Pinezka)
Warsztaty choreograficzne (prowadzenie: Warszawski Teatr Tańca)
Wystawa InQbator ulicy fotograficznie (Plac Bema oraz hol OCK)
Konkurs fotograficzny InQbator 2012
Komentarze