Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 22:58
Reklama

Dzieci z ZSS w Łomży poznały kulturę kurpiowską

W Zespole Szkół Specjalnych w Łomży odbył się wyjątkowy festyn ludowy, poświęcony szeroko rozumianej promocji kurpiowskiej kultury i tradycji.
Dzieci z ZSS w Łomży poznały kulturę kurpiowską

W Zespole Szkół Specjalnych w Łomży odbył się wyjątkowy festyn ludowy, poświęcony szeroko rozumianej promocji kurpiowskiej kultury i tradycji.

- Festyn to część naszego projektu "Dnia Ziemi 2012 w Zespole Szkół Specjalnych w Łomży. - mówi Lucyna Antecka, organizatorka projektu, nauczycielka z ZSS w Łomży. - Zaprosiliśmy zespoły oraz artystów ludowych, którym bliski jest powrót do korzeni i którzy chcieliby upowszechnić i podzielić się swoimi umiejętnościami pielęgnującymi folklor i sztukę ludową polskiej wsi.

Podczas festynu dzieci z ZSS, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście mogli obejrzeć występy reprezentantów kultywującyh kurpiowską tradycję i kulturę. Podczas imprezy zespoły i kapele ludowe oraz wystawy, na których znajdowały się rękodzieła, wyroby sztuki ludowej oraz inne współczesne produkty inspirowane sztuką ludową.

- Celem naszego spotkania jest przybliżenie wychowankowm, rodzicom i przyjaciołom szkoły, walorów naszego regionu, a w szczególności wyjątkowych form twórczości ludowej. Dzieci z naszej szkoły są bardzo muzykalne, uwielbiają muzykę, taniec i każdą formę zabawy, dlatego takie spotkania sprawiają im wiele radości i wywołują uśmiech na ich twarzach, a to jest najważniejsze – dodaje Lucyna Antecka.

Podczas festynu wystąpiła również młodzież z Gimnazjum Katolickiego. Wszyscy mogli spróbować wypieków i przetworów ekologicznych oraz dowiedzieć się wiele ciekawostek o kulturze kurpiowskiej.

Festyn to podsumowanie długiego projektu, podczas którego dzieci z ZSS w Łomży były na wycieczce w Muzeum Przyrody w Drozdowie, miały lekcję przyrodniczą prowadzoną przez Nadleśnictwo Łomża czy wykonywały piękne kwiaty z bibuły podczas warsztatów rękodzielniczych.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama