Procesją z udziałem księdza biskupa Janusza Stepnowskiego oraz senatu Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży rozpoczęły się w Skarżynie Starym uroczystości związane z upamiętnieniem księdza prałata Józefa Obrembskiego.
Urodzony w Skarżynie ksiądz Józef Obrembski całe swoje życie poświęcił pracy duszpasterskiej na Litwie. Na uroczystości przybyła liczna delegacja Polaków z Wileńszczyzny gdzie przez prawie osiemdziesiąt lat pracował ksiądz prałat Józef Obrembski. Szczególnie wzruszające tego dnia było wystąpienie księdza Józefa Aszkiełowicza następcy ks. Obrembskiego w parafii Mejszagole:
–Ksiądz prałat uczył nas, że życie to pielgrzymka. Uczestnicząc w pielgrzymce trzeba iść równo na dwóch mocnych jak kolumny nogach. Jedna z nich to wiara katolicka, a druga to nasza polska tradycja i kultura. Uczył nas, że ten kto odżegnuje się od swojej polskości, od języka i od kultury, staje się duchowym inwalidą. Dlatego trzymaliśmy się polskości jak świętości. Bycie Polakiem prałat traktował jako misję – tłumaczył ks. Józef Aszkiełowicz, proboszcz parafii w Mejszagole.
Fundatorami tablicy upamiętniającej księdza Józefa Obrembskiego byli mieszkańcy Skarzyna i Zarząd Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży. Tablicę odsłonił i poświęcił ksiądz biskup Janusz Stepnowski ordynariusz łomżyński. Także w homilii biskup Stepnowski wskazał na ogromny wkład księdza Obrembskiego w umacnianie wiary i patriotyzmu wśród rodaków mieszkających na Litwie.
Po części liturgicznej był czas na podziękowania i refleksje. Wszystkim, którzy włączyli się w dzieło upamiętnienia księdza Józefa Obrębskiego podziękował profesor Roman Engler rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu:
–Chciałbym wyrazić swoją radość z odsłonięcia tablicy upamiętniającej księdza Józefa Obrembskiego w Skarżynie Starym. Ksiądz zawsze podkreślał, że pobyt w naszym regionie wśród mieszkańców tej ziemi stworzył w jego życiu niepowtarzalne fundamenty. Pozwoliły one w późniejszym czasie na sianie niezwykle owocnych ziaren wiary, prawdy, miłości, tolerancji, patriotyzmu i szacunku do historii. Przykładem tego jakie plony dała praca księdza Obrembskiego jest prośba studentów z Litwy uczących się w Wyższej Szkoły Agrobiznesu, ufundowania tablicy w miejscu, w którym urodził się ks. Józef Obrembski.
(zdj. Delegacja z Litwy, z parafii w których pracował ks. Józef Obrembski)
W Wyższej Szkole Agrobiznesu uczy się ponad setka polskiej młodzieży z Litwy. W czasie uroczystej mszy świętej oprawę muzyczną zapewnił chór z Mejszagole oraz pochodzący także z Litwy studenci Wyższej Szkoły Agrobiznesu.
Komentarze