Pani Danuta z Ostrołęki
Po ślubie w 1975r. zamieszkaliśmy razem z mężem w domu moich rodziców. W latach 90 rodzice zmarli i dom wraz z działką odziedziczyłam wraz z bratem, który mieszka w Warszawie po połowie. Brat mój został przez nas spłacony. Trzy lata temu rozwiodłam się z mężem i wystąpił do mnie aby go wpisać jako współwłaściciela nieruchomości w części ¼, gdyż wspólnie spłacał mojego brata, jak byliśmy małżeństwem, Czy były mąż ma rację?
Pani Danuto, jak sądzę, były mąż powołuje się na treść art. 31 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania wspólności majątkowej przez oboje małżonków lub jednego z nich należą do majątku wspólnego, co oznaczałoby, że udział w ½ nabyty od Pani brata, przez Panią i ówczesnego męża jest waszą współwłasnością.
Jednakże przepis art. 33 pkt 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazuje, że przedmioty majątkowe nabyte poprzez dziedziczenie, zapis lub darowiznę stanowią majątek osobisty spadkodawcy, zapisobiercy, obdarowanego, chyba że były inne postanowienia (np. spadkodawcy).
W przedstawionej przez Panią sytuacji faktycznej zastosowanie będzie mieć przepis art. 33 pkt 2, gdyż jak stwierdził w wyroku z dnia 28.09.2001r. Sąd Najwyższy „przedmioty uzyskane przez małżonka w wyniku działu spadku, w czasie trwania wspólności ustawowej należą do majątku odrębnego, bez względu na obciążenie małżonka dopłatą lub spłata, chyba że spadkobierca postanowił inaczej”.
Należy przy tym wskazać, iż były mąż, w drodze postępowania o podział majątku dorobkowego, może żądać od Pani rozliczenia spłaty na rzecz brata, jako nakładu z majątku wspólnego na Pani majątek osobisty.
Komentarze