Tłumy ludzi przed wejściem do każdego z muzeów, galerii i innych obiektów kultury. W sobotni wieczór taki widok w Łomży nikogo nie dziwił. W tym roku, po raz pierwszy zorganizowano w mieście NOC MUZEÓW. Znana już w całym kraju akcja u nas rozpoczęła się w Muzeum Północno - Mazowieckim otwarciem wystawy „Cztery kółka w miniaturze”. Modele samochodów ze zbiorów Zdzisława Kalinko przyciągały uwagę różnorodnością i kolorem.
– Ta kolekcja powstała przez dziesięć lat. Zaczęło się od kupowania zabawek mojemu synowi. Pierwszy komplet resoraków przywiózł mu ojciec chrzestny i od tego momentu kolekcja zaczęła się systematycznie powiększać. Samochodziki były kupowane w PEWEXie i w Baltonie, co w tamtych czasach było sporym wydatkiem. Kolekcja obejmuje 460 aut – opowiadał Zdzisław Kalinko, właściciel kolekcji
Oprócz modeli samochodów prezentowanych na wystawie, na parkingu muzeum można było obejrzeć samochody zabytkowe w skali 1:1.
Kolejne otwarcia i wernisaże podczas Nocy Muzeów zaplanowano tak, by chętni mogli uczestniczyć we wszystkich z nich. A przynajmniej w większości. Kolejnym punktem programu była więc wystawa malarstwa oraz autorski pokaz mody Moniki Baczewskiej. Prezentację zorganizowano we współpracy z Miejskim Domem Kultury – Domem Środowisk Twórczych i Galerią Pod Arkadami, gdzie wernisaż się odbył.
Nieco niżej, przy ul. Długiej do późnych godzin nocnych otwarta była czytelnia biblioteki miejskiej w Łomży, natomiast w Galerii sztuki Współczesnej, mieszczącej się w tym samym budynku pod nr 13, otwarto wystawę malarstwa Andrzeja Cwaliny „W poszukiwaniu utraconego raju”, której towarzyszył występ duetu instrumentalnego Barbary Eder i Wojciecha Kotelczuka. Pod tym samym adresem można było podziwiać też bogate zbiory wydawnictw oraz zabytkowe meble i obrazy prezentowane w gabinecie profesora Piotra Bańkowskiego - w siedzibie Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.
Wyjątkowo tego dnia swoje drzwi dla zwiedzających uchyliło również Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka”.
– „Stopka” otworzyła swoją siedzibę, która na co dzień służy jako biuro naszej oficyny wydawniczej, żeby pokazać kolekcje dzieł sztuki. Kolekcja jest efektem międzynarodowych plenerów malarskich organizowanych od dziewięciu lat przez nasze stowarzyszenie. Uczestniczą w nich profesjonalni artyści: malarze, rzeźbiarze, graficy z Polski, Białorusi, Rosji, Litwy i Ukrainy. Nasza kolekcja liczy już ponad 200 prac. Drugą część wystawy tworzą eksponaty zebrane jeszcze w latach 80 – tych kiedy „Stopka” miała pomysł by utworzyć w Łomży „Muzeum demonów straszydeł i niesamowitości”. Korzystając z „nocy muzeów” kiedy ludzie chętnie wychodzą z domów, mogliśmy pokazać te zbiory publiczności – wyjaśnia Wiesława Czartoryska, wiceprezes Stowarzyszenia „Stopka”.
W sobotnią Noc Muzeów na zwiedzanie skusił się również wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski.
– Dzień wcześniej w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu świętowaliśmy 50 lecie powstania tego obiektu, a podczas nocy muzeów w Łomży mamy kolejną okazję by podziwiać i zwiedzać najróżniejsze wystawy i eksponaty. Zauważyłem, że ta akcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem odbiorców w różnym wieku. To oznacza, że interesujemy się tym co jest piękne i doceniamy tych, którzy posiadają różnego rodzaju zbiory oraz chcą je eksponować publicznie. Myślę, że jako wydarzenie cykliczne jest to doskonałą okazja, by zapoznać się dorobkiem łomżyńskich artystów i wielu instytucji – powiedział wicewojewoda.
W Noc Muzeów udostępnione zostały również zbiory Muzeum Diecezjalnego. Dużym zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie krypt w kościele Ojców Kapucynów oraz w Katedrze. Tam kolejki zaczynały się od samego wejścia do świątyń. Wśród zwiedzających było mnóstwo dzieci, które pomimo późnej pory towarzyszyły swoim opiekunom. Z gościnności łomżyńskich instytucji kultury korzystali również mieszkańcy okolicznych miejscowości. Najbardziej frekwencją zaskoczeni byli pracownicy Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Na nocny spektakl „Balladyna” przybyło tylu chętnych, że zajęte były wszystkie, nawet te dodatkowo dostawione krzesła. Wszystkie wystawy, przedstawienia i koncerty dostępne były zupełnie za darmo.
Komentarze