Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 06:38
Reklama

Znaleziska archeologiczne na Starym Rynku w Łomży

Prowadzone na Starym Rynku prace ziemne związane z przebudową wodociągu ujawniły ślady przeszłości. Podczas nadzoru archeologicznego stwierdzono obecność fundamentu kamiennego z rumoszem ceglanym oraz fragmenty naczyń glinianych na odcinku 10 metrów po stronie południowej rynku.
Znaleziska archeologiczne na Starym Rynku w Łomży

Prowadzone na Starym Rynku prace ziemne związane z przebudową wodociągu ujawniły ślady przeszłości. Podczas nadzoru archeologicznego stwierdzono obecność fundamentu kamiennego z rumoszem ceglanym oraz fragmenty naczyń glinianych na odcinku 10 metrów po stronie południowej rynku. Jest bardzo prawdopodobne, że są to ślady po jednej z najwcześniejszych pierzei rynku. Znalezione w fundamentach cegły palcówki pozwalają datować odkrycie na ok. XVI wiek.

-Pierzeja rynku była kiedyś bardziej przesunięta do środka placu niż obecnie – mówi znawca historii miasta, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży Jerzy Jastrzębski. Powołując się na plany i publikacje zaznacza, że rynek w wieku XVI i XVII był obudowany budynkami murowanymi. - Nie wiemy, jak wyglądały one w sensie kubatury, nie sądzę, że były bardzo wysokie – mówi. Jerzy Jastrzębski podkreśla, że budynki wokół rynku były wielokrotnie burzone, a w kolejnym warstwach przemieszane mogą być fragmenty ceramiki.
-Dopiero badania ratownicze prowadzone przez archeologów pozwolą dokładnie datować odkrycia – informuje dyrektor. Od dzisiaj, na czas badań, prace ziemne na fragmencie południowej pierzei Starego Rynku zostały wstrzymane.


Z końcem maja ruszyła przebudowa ulic wokół Starego Rynku. Ulice zastąpią deptaki, na których pojawią się ławeczki, kwietniki i stylowe oświetlenie. To pierwszy element rewitalizacji Starówki, w kolejnych latach remont czeka halę targową i płytę główną Starego Rynku.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama