To był dzień pełen wspomnień i historii o 9 Pułku Strzelców Konnych (PSK). Jak co roku w Grajewie na terenie dawnych koszar odbyły się obchody święta pułkowego i Święto Patrona Zespołu Szkół nr 2.
Uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami miasta do kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdzie została odprawiona msza święta w intencji zmarłych żołnierzy 9 Pułku Strzelców Konnych i 9 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej. Korowód prowadziła orkiestra wojskowa z Siedlec i kompania honorowa 2 batalionu zmechanizowanego 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Oficjalne obchody rozpoczęły się powitaniem gości: Wicewojewody Podlaskiego Wojciecha Dzierzgowskiego, przedstawicieli władz samorządowych, dowódców jednostek wojskowych wraz z żołnierzami, organizacji kombatanckich, członków rodzin żołnierzy 9. PSK, uczniów, mieszkańców Grajewa.
Oddając hołd poległym żołnierzom 9 Pułku Strzelców Konnych został odczytany apel pamięci, wystrzelona salwa honorowa i zapalono znicze pod dębami Katyńskimi, które posadzono rok temu. Wicewojewoda Podlaski wraz ze Starostą Grajewskim Jarosławem Augustowskim złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości.
Wicewojewoda Podlaski w swoim wystąpieniu podkreślił kultywowanie tradycji o historii 9 Pułku Strzelców Konnych, oddziału polskiej kawalerii, stacjonującego w Grajewie w latach 1924-1939.
- Cyceron powiedział, że historia jest „świadkiem czasu, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia, zwiastunką przyszłości”. Organizowane wydarzenie jest cenną lekcją historii, która dzięki Państwu jest niezapomniana i żyje w pamięci mieszkańców ziemi grajewskiej. Dziękuję organizatorom za pielęgnowanie naszej niełatwej, nieraz trudnej i dramatycznej historii. Wierzę, że dzisiejsza uroczystość pozostanie na długo w pamięci uczestników.
Podczas uroczystości Wicewojewoda Podlaski wręczył podziękowania osobom zaangażowanym w realizację filmu „Poznaj Pana po cholewie…”
Po oficjalnych uroczystościach odbył się piknik mundurowy, gdzie można było zobaczyć pokazy służb mundurowych, współczesny sprzęt wojskowy, dioramy historyczne z okresu września 1939 roku, spróbować żołnierskiej grochówki.
Komentarze