Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 12:45
Reklama dotacje rpo

Wojewoda Podlaski szacuje straty po nawałnicach

Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego od rana są w terenie. Odwiedzają gospodarstwa, w których wczorajsza nawałnica wyrządził największe szkody – miedzy innymi w Lipinach w gminie Hajnówka, w Kropiwnie, w gminie Dąbrowa Białostocka.
Wojewoda Podlaski szacuje straty po nawałnicach

Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego od rana są w terenie. Odwiedzają gospodarstwa, w których wczorajsza nawałnica wyrządził największe szkody – miedzy innymi w Lipinach w gminie Hajnówka, w Kropiwnie, w gminie Dąbrowa Białostocka. W tym miejscowościach doszło do uszkodzenia dachów zarówno budynków mieszkalnych, jak i inwentarskich. Służby wojewody podlaskiego informują rolników i wójtów o możliwościach i procedurach otrzymania pomocy.

Po wcześniejszej nawałnicy, do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły już pierwsze wnioski, w związku ze zniszczonymi budynkami inwentarskimi, jak i w związku ze stratami w uprawach – chodzi tu o zniszczone zboże, uprawy kukurydzy i ziemniaków.

Wnioski złożyli wójtowie:

- gminy Śniadowo (2 wnioski – deszcz nawalny, huragan),

- gminy Kołaki Kościelne (2 wnioski – deszcz nawalny, huragan),

- gminy Rutki (2 wnioski – deszcz nawalny, huragan).

Wojewoda Podlaski powołał już dwie komisje do szacowania szkód. Dwie kolejne zostaną powołane dzisiaj. Ważna informacja - wojewoda może powołać komisje dopiero po złożeniu wniosku przez wójta lub burmistrza. Odbywa się to jeszcze tego samego dnia, gdy wpływa wniosek z gminy. Tak więc od tego jak szybko wniosek trafi z gminy do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego zależy jak szybko zostaną oszacowane straty.

Po oszacowaniu szkód przez komisje wojewoda podlaski wystąpi do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o dofinansowanie do oprocentowania kredytów.

W przypadku uszkodzeń domów mieszkalnych ich właściciele mogą liczyć na jednorazową pomoc do 6 tys,. zł. Procedura uzyskania pomocy wygląda tak, że po zgłoszeniu szkody prze gospodarza, gmina przeprowadza wywiad środowiskowy, szacuje straty i występuje do wojewody o przyznanie pomocy. W tej chwili do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły wnioski z trzech gmin:

- gminy Rutki - 4 budynki mieszkalne na kwotę 16.300 zł

- gminy Śniadowo - 5 budynków mieszkalnych na kwotę 27.015 zł

- gminy Zambrów - 1 budynek mieszkalny na kwotę 6.000 zł

Z wniosków wynika, iż wichura zerwała pokrycia dachowe, uszkodziła więźby, krokwie, rynny, kominy, zostały uszkodzone szczyty budynków.

3. lipca Powiatowe Stanowisko Kierowania w Zambrowie zgłosiło szkody w gminie Szumowo i Kołaki Kościelne, lecz do chwili obecnej gminy te nie nadesłały wniosków z prośbą o udzielenie pomocy. fot.: www.tvnmeteo.pl


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama