Okres wakacyjny to czas, który sprzyja drobnym, kieszonkowym kradzieżom. Wyjazdy i podróże różnymi środkami komunikacji, pobyt w miejscach zatłoczonych, na plażach, nad jeziorem – wszędzie tam, zwłaszcza, gdzie choć na chwile zostawiamy nasze rzeczy bez opieki, możemy stać się ofiarą kradzieży telefonu komórkowego, pieniędzy czy drobnej biżuterii. Do większości takich kradzieży dochodzi na skutek nieuwagi czy zaniedbania samego właściciela. Gdyby zostały zachowane podstawowe zasady ostrożności, prawdopodobnie wielu z tych zdarzeń dałoby się uniknąć.
Apelujemy o czujność
Pamiętajmy o tym, aby portfele trzymać głęboko ukryte w torebkach, lub w wewnętrznych kieszeniach marynarek, kurtek. Należy unikać miejsc zatłoczonych. Aby ustrzec się przed kradzieżą telefonu komórkowego, należy trzymać go zawsze przy sobie i nie pozostawiać w miejscach ogólnodostępnych oraz pamiętać, by po zakończonej rozmowie schować go do etui i wewnętrznych kieszeni, które należy zamknąć. Telefony najczęściej padają łupem złodziei niestety głównie dzięki beztrosce ich właścicieli. Na plaży, nad jeziorem zawsze pilnujmy naszych rzeczy pozostawionych na brzegu. Ubrania, torebki, plecaki pozostawione w takich miejscach „bez opiekuna”, są łatwym i niezwykle kuszącym łupem dla „przypadkowego” nawet amatora cudzej własności. Przed kradzieżami chrońmy też nasze dzieci. Złodzieje nie mają skrupułów, a małe dziecko nie jest żadną przeszkodą w pozyskaniu łupu, zwłaszcza wartościowego. Sprawcy stosują różne sposoby dla osiągnięcia swojego celu, często bardzo pomysłowe. Nie oznacza to jednak, że nie można im utrudnić, lub wręcz uniemożliwić takiego działania.
Nie dajmy się okraść!
Wczoraj dyżurny łomżyńskiej policji otrzymał dwa zgłoszenia dotyczące kradzieży telefonów komórkowych. Do pierwszej kradzieży doszło w autobusie międzymiastowym. Sprawca wykorzystując sen właściciela telefonu, wyjął z kieszeni marynarki wiszącej przy oknie w autobusie telefon o wartości 2,5 tys. złotych. Druga kradzież miała miejsce wczoraj w jednym ze sklepów na terenie Łomży. Tym razem złodziej również prawdopodobnie wykorzystał nieuwagę właściciela i z lady sklepowej zabrał telefon komórkowy o wartości 500zł.
Nie dajmy się okraść!
Oto kilka podstawowych zasad dotyczących tego, jak uniknąć kradzieży telefonu komórkowego:
1. Unikaj pokazywania telefonu innym, a tym bardziej chwalenia się nim, szczególnie gdy jest nowy i ma wiele atrakcyjnych funkcji. Nie baw się też jego opcjami na ulicy czyw autobusie, tramwaju, pociągu - odwraca to Twoją uwagę od otoczenia i usypia czujność.
2. Staraj się nosić telefon w miejscu trudno dostępnym i niewidocznym dla osób postronnych, ale zawsze przy sobie np. w kieszeni koszuli, wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki, w przedniej kieszeni spodni. Możesz nosić go na szyi pod swetrem. Natomiast nie wkładaj telefonu do tylnej kieszeni spodni, unikaj wkładania do torebki czy plecaka. To zachęca złodziei do jego kradzieży
3. Jeśli musisz skorzystać z telefonu na ulicy, to staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi - spowoduje to, że złodziej będzie się czuł mniej pewnie.
4. Jeśli udajesz się w miejsce, gdzie telefonu nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, jak np. basen, siłownia, szpital, itp. ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni. Jeśli nie, to rozważ czy telefon będzie Ci niezbędny.
5. Nie pozostawiaj telefonu bez nadzoru: w samochodzie w miejscu widocznym (sam przyciągasz włamywacza do swojego auta), na stoliku w pubie, biurku lub torebce w pracy czy w kurtce w szatni. Stosuj kody zabezpieczające.
6. Miej spisany na kartce, numer identyfikacyjny twojego telefonu tzw. IMEI, skradziony telefon można wtedy zarejestrować jako utracony, co zwiększa szansę jego odzyskania.
7. Po stwierdzeniu kradzieży, natychmiast powiadom o niej operatora. Zablokuje on twoje konta.
Pamiętaj! Kupując telefon komórkowy pochodzący z przestępstwa sam popełniasz przestępstwo. Dlatego też, staraj się zrobić wszystko, aby potwierdzić legalność posiadania telefonu przez sprzedającego - nich dostarczy oryginalne pudełko i akcesoria oraz dokumenty i rachunek zakupu. Na pudełku powinna być naklejka z numerem IMEI telefonu, który jest Ci sprzedawany - porównaj go z numerem wyświetlonym przez aparat po wprowadzeniu kodu *#06#, taki sam powinien być na naklejce od środka. Poproś też o wystawienie Ci rachunku potwierdzającego sprzedaż.
Bądź szczególnie ostrożny przy zakupach na targowisku czy przez internet, a także przy ofertach bardzo korzystnych i przy telefonach, które mają uszkodzoną lub zdartą naklejkę z numerem IMEI. Posiadając telefon pochodzący z kradzieży musisz się liczyć też z tym, że zostanie Ci on przez Policję zatrzymany.
Reklama
Nie dajmy się okraść!
Okres wakacyjny to czas, który sprzyja drobnym, kieszonkowym kradzieżom.
Wyjazdy i podróże różnymi środkami komunikacji, pobyt w miejscach
zatłoczonych, na plażach, nad jeziorem – wszędzie tam, zwłaszcza, gdzie choć
na chwile zostawiamy nasze rzeczy bez opieki, możemy stać się ofiarą
kradzieży.
- 05.07.2012 13:38 (aktualizacja 08.08.2023 11:03)
Reklama
Komentarze