Pan Jan z Drozdowa
W trakcie wymiany licznika energii elektrycznej pracownicy zakładu energetycznego stwierdzili naruszenie plomb w liczniku. Sporządzono protokół, a następnie otrzymałem rachunek do zapłaty za nielegalnie, zdaniem zakładu energetycznego, pobrany prąd w bardzo dużej wysokości. Do licznika od chwili jego założenia się nie dotykałem. Również nie pobierałem nielegalnie energii elektrycznej. Co mam zrobić?
Zgodnie z treścią art. 3 pkt 18 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne ( Dz.U. Nr 54, poz. 348 ze zm.) wyróżnia się trzy sposoby nielegalnego pobierania energii elektrycznej, a mianowicie:
-pobieranie energii bez zawarcia umowy,
-z całkowitym albo częściowym pominięciem układu pomiarowo-rozliczeniowego lub
-poprzez ingerencję w ten układ, mającą wpływ na zafałszowanie pomiarów dokonanych przez układ pomiarowo-rozliczeniowy.
Z kolei art. 57 ust. 1 tej ustawy stanowi, że w razie nielegalnego pobierania energii przedsiębiorstwo energetyczne może:
-pobierać od odbiorcy, a w przypadku, gdy pobór energii nastąpił bez zawarcia umowy – od osoby lub osób nielegalnie pobierających energie opłatę w wysokości określonej w taryfie, chyba że nielegalne pobieranie energii wynikało z wyłącznej winy osoby trzeciej, za którą odbiorca nie ponosi odpowiedzialności albo
-dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych.
Art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo energetyczne stanowi podstawę prawną dochodzenia roszczeń przez przedsiębiorstwa energetyczne za nielegalny pobór energii. Korzyścią wynikającą ze stosowania tej normy prawnej jest możliwość obliczenia wysokości odszkodowania na podstawie taryfy energii elektrycznej zatwierdzonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
W sytuacji, kiedy nastąpiło – jak u Pana -, jedynie stwierdzenie potencjalnej możliwości pobierania nielegalnie energii elektrycznej to w myśl uchwały Sądu Najwyższego z dnia 10.12.2009 r. – sygn. akt II CZP 107/09 „przedsiębiorstwo energetyczne może obciążyć odbiorcę energii elektrycznej opłatami taryfowymi tylko wtedy, gdy energia taka została rzeczywiście pobrana”. Oznacza to, że zakład energetyczny musi udowodnić ilość energii nielegalnie pobranej, a nie wystarcza stwierdzenie i automatyzm „uszkodzony licznik = kara zgodnie z taryfą”.
Wyżej wskazana sytuacja prawna powoduje, że nie powinien Pan Jan płacić należności we wskazanej wysokości, jeżeli uważa, że energii tej nie pobierał.
Na Państwa pytania czekamy pod adresem [email protected]
Komentarze