To już stało się tradycją, że mieszkańcy naszego województwa, całej Polski a nawet Europy zbierają się przy Bagno Ławki obok wieży widokowej przy Carskiej Szosie aby kultywować tradycje koszenia podmokłych łąk kosami ręcznymi.
W tym roku także udział wzięli zawodnicy indywidualni, producenci rolni, zespoły z Parków Narodowych oraz zaproszeni goście z Białorusi, Belgii, Węgier, Norwegii, Słowacji i Kanady.
Zawody sprzyjają czynnej ochronie cennych przyrodniczo terenów, ale również rozwinięciu współpracy między parkami narodowymi i krajobrazowymi oraz organizacjami lokalnymi i regionalnymi, w takim zakresie jak: ochrona przyrody, kultura, turystyka, edukacja ekologiczna.
W uroczystości udział wzięli: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Dariusz Bogdan, samorządowcy, leśnicy, mieszkańcy Gminy Trzcianne i województwa Podlaskiego. Wśród obecnych był także Wicewojewoda Podlaski Wojciech Dzierzgowski, który zabierając głos podkreślił możliwość zachowania i przekazywania młodemu pokoleniu dawnego zwyczaju ręcznego koszenia dzikich łąk.
- Pragnę podziękować organizatorom tego przedsięwzięcia za przygotowanie mistrzostw, które stanowi podtrzymanie liczącej setki lat tradycji rolniczych naszego regionu. Jest to cenna inicjatywa, pomagająca zachować tożsamość regionalną i przypomnieć pracę wykonywaną przez naszych przodków. Dzisiejsze wydarzenie to także promocja Biebrzańskiego Parku Narodowego, który słynie z otwartych łąk cechującymi się bogatymi walorami przyrodniczymi.
Uczestnicy mistrzostw rywalizowali między sobą w trzech konkurencjach: dwu-osobowych drużyn o tytuł drużynowego Mistrza Europy, finału indywidualnego o tytuł Mistrza Europy, „O Wójtową Osełkę i Koszyk Wójtowej”. Do udziału w zawodach zgłosiło swój udział 34 drużyny, jednak najlepsi okazali się Bogdan i Sebastian Mocarscy w Gminy Trzcianne.
Komentarze