Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 03:26
Reklama

Podlaskie manewry medyczne strażaków w Nowogrodzie

Pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego odbyły się w dniach 8 – 9 września 2012 roku w Nowogrodzie i okolicach II Manewry Ratownictwa Medycznego podmiotów tworzących i wspierających Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy województwa podlaskiego „Łomża 2012”.
Podlaskie manewry medyczne strażaków w Nowogrodzie
Głównym celem przyświecającym organizatorom i uczestnikom szkolenia było podniesienie umiejętności strażaków z zakresu ratownictwa medycznego i udzielania pomocy medycznej ofiarom wypadków drogowych, a w szczególności dzieciom, jak również doskonalenia technik ratowniczych w wypadkach zaistniałych na obszarach leśnych i wodnych. W zmaganiach w zakresie umiejętności ratownictwa medycznego wzięły udział 33 drużyny: 16 reprezentujących wszystkie komendy PSP szczebla powiatowego oraz 17 z Ochotniczych Straży Pożarnych.



W pierwszym dniu drużyny rozwiązywały praktyczne problemy ratownicze poruszając się po wyznaczonej trasie w okolicach Nowogrodu. Trasa ze względów organizacyjnych podzielona została na dwie pętle. Na każdej z nich drużyny musiały zmierzyć się z trzema przygotowanymi symulacjami zdarzeń. Wszystkiemu przyglądali się sędziowie, oceniając przede wszystkim poprawność i skuteczność prowadzonych działań medycznych, ale także innych czynności ratowniczych wymaganych przy danej sytuacji. Każde ćwiczenie było także okazją do udzielenia instruktarzu, jakie postepowanie i procedury są najbardziej adekwatne do danej sytuacji.



W godzinach wieczornych pierwszego dnia zawodów zostały przeprowadzone ćwiczenia zbiorowe dla strażaków PSP. Scenariusz zakładał, że dochodzi do wypadku, w którym udział bierze autobus przewożący 27 osób (z których większość została poważnie ranna) oraz samochód osobowy. Zadaniem strażaków było dokonanie segregacji poszkodowanych (z uwagi na masowy charakter sytuacji), ewakuacja z pojazdów z zachowaniem priorytetów wynikających z przeprowadzonej segregacji, zbudowanie punktu pomocy medycznej, udzielenie pomocy medycznej i zaopatrzenie wszystkich rannych, organizacja opieki nad poszkodowanymi, ewidencja i koordynacja transportu rannych do karetek. Epizod ćwiczebny rozegrany został po godzinie 20, aby zapadający zmrok dodatkowo utrudniał prowadzenie działań ratowniczych. Ćwiczenia obserwowali pozostali uczestnicy manewrów z jednostek OSP, zdobywając w ten sposób nową dla większości z nich wiedzę o procedurach i zasadach postępowania w takich sytuacjach oraz sposobie organizacji tak dynamicznych i skomplikowanych działań medycznych.


 

 źródło: www.straz.bialystok.pl

Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama