Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 05:34
Reklama

Dożynki Wojewódzkie w Łapach

Zgodnie z tradycją po ścięciu ostatnich kłosów zboża obchodzone jest święto plonów. Dożynki to czas podziękowań za pomyślne ukończenie żniw i zebranie obfitych darów ziemi. Uroczystość rozpoczęła się modlitwą.
Dożynki Wojewódzkie w Łapach

Zgodnie z tradycją po ścięciu ostatnich kłosów zboża obchodzone jest święto plonów.Dożynki to czas podziękowań za pomyślne ukończenie żniw i zebranie obfitych darów ziemi. Uroczystość rozpoczęła się modlitwą.

Liturgię prawosławną odprawił Jego Ekscelencja Arcybiskup Jakub, zwierzchnik prawosławnej diecezji białostocko – gdańskiej, w Cerkwi pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy w Topilcu, a nabożeństwo Jego Ekscelencja Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski w Kościele pw. Św. Krzyża w Łapach. Podczas mszy świętej poświęcone zostały wieńce dożynkowe oraz przyniesione dary. Wicewojewoda Podlaski Wojciech Dzierzgowski wraz z Dyrektorem Wydziału Geodezji i Rolnictwa Marianem Brożyną przekazał kosz dożynkowy z tegorocznych zbiorów jako dar ołtarza.

Jak poinformowała Beata Borowska, po modlitwie uczestnicy przemaszerowali barwnym korowodem na stadion Ośrodka Kultury Fizycznej w Łapach, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości. Wicewojewoda Podlaski podziękował rolnikom i wszystkim osobom, które w symbiozie z naturą pozyskują plony naszej ziemi.

- Podczas nabożeństw w świątyniach dziękowaliśmy Stwórcy za łaski, jakimi obdarzył rolników aby mogli zebrać obfite plony oraz mieszkańcom wsi za ich całoroczny trud i ciężką pracę, która daje pokarm i żywność dla ludzi. Praca rolnika jest zajęciem niebezpiecznym, jednak obecnie jest ona łatwiejsza ze względu na zmechanizowanie pewnych procesów w rolnictwie. Wykorzystanie środków z Budżetu Państwa i Budżetu Unii Europejskiej pozwoliło na zrealizowanie wielu rolniczych inwestycji. Do tej pory podlascy rolnicy pozyskali ponad 10 miliardów złotych.

Dożynki to tradycja, która sięga daleko w przeszłość. Jednak jest ona ciągle żywa w polskiej kulturze i powszechnie kultywowana. Wieniec dożynkowy i chleb to symbole dostatku i urodzaju. Podczas uroczystości uczestnicy dzieli się chlebem i składali życzenia aby nie zabrakło jego na polskich stołach.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy w kategorii tradycyjnej wygrał Zespół „Orlanie” z Gminy Orla  a we współczesnej  miejscowość Patoki z parafii Brańsk.

W tym wydarzeniu udział wzięli: parlamentarzyści, samorządowcy, dyrektorzy i kierownicy instytucji rolniczych, producenci rolni, przedstawiciele służb mundurowych, mieszkańcy województwa podlaskiego.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Gość 20.09.2012 09:23
Jak coś jest za kasę to po co komu obiektywizm? Liczy się kasa!!!! :D:D:D:D:D:D:D I nie mówcie, że nie, bo bez kasy każdy jest nikim w dzisiejszych czasach.
Gość 20.09.2012 09:22
Jak coś jest za kasę to po co komu obiektywizm? Liczy się kasa!!!! :D:D:D:D:D:D:D I nie mówcie, że nie, bo bez kasy każdy jest nikim w dzisiejszych czasach.
nemo 19.09.2012 21:50
co to jest? Gdzie te zdjęcia z dożynek? Na każdym kroku kościelna indoktrynacja. Obywatel Rydzyk to pisał i wkleil te zdjęcia? Gdzie wasz dziennikarski obiektywizm i profesjonalizm?
Ola 14.09.2012 13:06
a jak :D
Gość 13.09.2012 22:46
oczywiście, jak zwykle, najważniejsze zdjęcia z kościoła, eheh
Reklama