Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 05:50
Reklama

Dożynki w Ławsku

Dożynki to ludowe święto łączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W niedzielę 16. września w malowniczej miejscowości Ławsk odbyły się Dożynki Powiatowe powiatu grajewskiego.
Dożynki w Ławsku

Dożynki to ludowe święto łączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W niedzielę 16. września w malowniczej miejscowości Ławsk odbyły się Dożynki Powiatowe powiatu grajewskiego.

Na placu przy Szkole Podstawowej w Ławsku spotkało sie kilkaset osób, aby podsumować pracę rolników i cieszyć się z zebranych w tym roku plonów. Podczas rozpoczynajacej uroczystości polowej Mszy Świętej, bp Stanisław Stefanek, który jej prewodniczył, wielokrotnie podkreślał, że mleko jest podlaskim złotem i daje poczucie bezpieczeństwa wielu rodzinom.

Najbardziej dumny z pracy rolników, czyli dostawców mleka do swojej spółdzielni, był prezes Mlekpolu Edmund Borawski, który wręczył tego dnia wyróżnienia największym producentom i dostawcom mleka z powiatu grajewskiego. Pierwsze miejsce zajął w roku kwotowym 2011/2012 Instytut Technologiczno – Przyrodniczy Zakład Biebrza, który posiada 846 sztuk bydła i wyprodukował 1 mln 38 tys. litrów mleka oraz dodatkowo prowadzi działalność naukowo – badawczą. Drugie miejsce natomiast przypadło Annie i Tadeuszowi Skrodzkim z miejscowości Cyprki, którzy sprzedali do grajewskij spółdzielni 825 tys. litrów mleka.

- Wyróżniając w sposób szczególny najlepszych, chcemy docenić, za ich pośrednictwem, wszystkim 13 tys. naszych producentów i pracowników Mlekpolu.– powiedział Edmund Borawski. - Przynajmniej raz w roku staramy się podsumować ich pracę i serdecznie im za to podziękować. Nasi rolnicy mogą cieszyć się ogromnym dorobkiem w zakresie produkcji mleka. Wiele gospodarstw żyje tylko z produkcji mleka, inwestuje w nowoczesne maszyny, np. roboty do udoju mleka czy ciągniki wysokiej klasy. Podczas swojego przemówienia miałem okazję odczytać list od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby, który podziękował naszym rolnikom za ich wysiłek, pracę i za jej efekty. Kiedy pan minister w sierpniu odwiedził dwa gospodarstwa w naszym regionie, był bardzo przyjemnie zaskoczony ich poziomem, zarówno pod względem hodowlanym jak i organizacyjnym czy technicznym. Ja, w swoim imieniu, już jako poseł podziękowałem rolnikom za poparcie mojej kandydatury w wyborach do parlamentu. Pracowałem, pracuję i będę pracował na rzecz rolnictwa.

Grajewski Mlekpol to niekwestionowany lider mleczarstwa w Polsce. Znajduje się także w gronie 20 największych przetwórców mleka w Europie. Spółdzielnia dysponuje największą bazą surowcową w kraju – skupuje około 12 procent całej krajowej produkcji mleka, a surowiec najwyższej jakości do spółdzielni dostarcza ponad 14 tys. producentów. Na swój prestiż i uznanie SM Mlekpol pracuje już od 30 lat.

Podczas dożynek tradycyjnie ogłoszono wyniki konkursu na wieniec dożynkowy. Najpiękniejszy, zdaniem komisji oceniającej, wieniec tradycyjny wykonali mieszkańcy Ciemnoszyj, natomiast za wieniec współczesny wyróżnieni zostali mieszkańcy gospodarza imprezy, czyli Ławska.

Ceremonii dożynkowej przewodniczył starosta grajewski Jarosław Augustowski, który podzielił się z gośćmi chlebem upieczonym z mąki pochodzącej juz z tegorocznych zbiorów.

Tego dnia w Ławsku można było obejrzeć takze wystawę sprzętu rolniczego, prezentacje firm pracujących na rzecz rolnictwa i współpracujących z rolnikami jak również bogatą ofertę twórczości ludowej. Chętni mogli spróbować regionalnych potraw, w tym tradycyjnej grochówki.

Uroczystosci zakończył koncert Łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w kościele p.w. NMP Częstochowskiej.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama