Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 27 listopada 2024 07:43
Reklama

Porady prawne mecenasa Remigiusza Fabiańskiego

"Moi dziadkowie mieli gospodarstwo rolne niedaleko Łomży. W latach 70-tych ub. wieku otrzymali akt własności na te ziemie. Chyba, w roku 1989 gospodarstwo zostało sprzedane sąsiadom dziadków. Dwa lata temu okazało się, iż w trakcie uwłaszczenia pominięto jedną działkę..."
Porady prawne mecenasa Remigiusza Fabiańskiego

Pan Krzysztof z Łomży:

 

Moi dziadkowie mieli gospodarstwo rolne niedaleko Łomży. W latach 70-tych ub. wieku otrzymali akt własności na te ziemie. Chyba, w roku 1989 gospodarstwo zostało sprzedane sąsiadom dziadków. Dwa lata temu okazało się, iż w trakcie uwłaszczenia pominięto jedną działkę gruntu o powierzchni 1,05 ha, którą od sprzedaży uprawiają osoby, które kupiły gospodarstwo rolne od dziadków. W akcie notarialnym z 1989 r. nie jest wskazana ta działka jako sprzedana. Osoby, które nabyły gospodarstwo twierdzą, że kupili całe gospodarstwo i ta działka jest też ich własnością. Ja mam wątpliwości. Czy oni maja rację?

W oparciu o opisy przez Pana stan faktyczny należy stwierdzić, iż wątpliwości Pana są zasadne. Przede wszystkim należy wskazać, ze działka gruntu o powierzchni 1,05 ha, prawdopodobnie , nie ma uregulowanego stanu prawnego. Aby rozwiać wątpliwość w tym zakresie proponuję wystąpić do Starostwa Powiatowego w Łomży o doręczenie wypisu z rejestru gruntów tej działki. W wypisie znajduje się informacja, co do stanu prawnego lub faktycznego (np. kto jest wpisany jako posiadacz nieruchomości). W przypadku braku właściciela należałoby wystąpić do Sądu Rejonowego w Łomży z wnioskiem o stwierdzenie nabycia prawa własności tej działki w trybie ustawy uwłaszczeniowej z 1971 r. wskazując we wniosku, iż własność nieruchomości nabyła osoba (lub osoby np. małżonkowie), którzy byli swoistymi posiadaczami działki gruntu według stanu na dzień 4 listopada 1971 r. i jednocześnie posiadali te działkę co najmniej 5 lat przed tą datą (lub roku jeżeli nabyli w drodze umowy nieformalnej). Należy też sprawdzić w Starostwie Powiatowym w Łomży, czy w stosunku do tej działki nie toczyło się postępowanie uwłaszczeniowe. Jeżeli okazałoby się, że postępowanie uwłaszczeniowe w latach 70 – tych ub. wieku toczyło się, ale nie zostało zakończone wydaniem aktu własności, gdyż nie zachodziły okoliczności w ustawie uwłaszczeniowej przewidziane, wówczas pozostaje droga ustalenia prawa własności tej działki w drodze zasiedzenia, które zapewne nastąpiło przed 1989 r.

W przypadku pozytywnego zakończenia jednej z tych spraw, Sąd ustali kto jest właścicielem przedmiotowej działki i zapewne nie będą to aktualni posiadacze nieruchomości.

Pamiętać należy, że postępowanie o nabycie prawa własności w trybie ustawy uwłaszczeniowej jest nieodpłatne. Natomiast postępowanie o zasiedzenie nieruchomości łączy się z koniecznością wniesienia opłaty sądowej w kwocie 2.000 zł.
Maile z pytaniami do mecenasa Remigiusza Fabiańskiego możecie Państwo wysyłać na adres: [email protected]



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama