Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego,przedstawiciele Wyznaniowej Gminy Żydowskieji burmistrz Miasta Kolno postanowili uroczyście uczcić pamięćspołeczności żydowskiej, która mieszkała w Kolnie przed II wojną światową.
Synagoga w Kolnie powstała w połowie XIX wieku. W 1941 r. hitlerowcy spalili budowlę. Po wojnie przeprowadzono tam generalny remont. Jedyną pozostałością po dawnym wyglądzie były kolumny podtrzymujące strop i oryginalny rozkład pomieszczeń. Budynek zaadaptowano na potrzeby Wiejskiego Domu Towarowego. Później mieścił się w niej magazyn warzyw i owoców. Po 1989 r. nieużywany budynek popadał w ruinę. W latach 90 – tych zrujnowana synagoga została zwrócona Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. W 2009 r. odkupił ją prywatny przedsiębiorca i rozpoczął remont. W 2011 r. powstała tu restauracja oraz hotel.
Burmistrz Kolna Andrzej Duda podkreślił, że renowacja budynku przywróciła mu dawny blask. Stał się on teraz ozdobą miasta oraz miejscem spotkań kulturalnych z czego również cieszy się właściciel budynku.
Tablica znajduje się na ścianie Hotelu Colnus już od dłuższego czasu, ale dla podkreślenia jej wagi, postanowiono ją teraz uroczyście odsłonić.
–Mamy na czym budować komunikację i szacunek wobec innych kultur – powiedziała podczas uroczystości Monika Krawczyk, dyrektor generalny Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
–Wspólna egzystencja obu społeczności nadawała przez wiele lat charakter Kolnu. Ta wielokulturowość była wyróżnikiem przedwojennej Polski– mówił Andrzej Duda burmistrz Kolna.
Jak informuje widniejący w dwóch językach napis na tablicy: „Społeczność żydowska Kolna od XVII w. przyczyniała się do kulturalnego i gospodarczego rozwoju miasta. W 1939 r. mieszało tu ponad 3600 Żydów, stanowiąc ponad 70 % ogółu mieszkańców. Kres ich istnienia przyniosła II wojna światowa”.
Wspólnymi siłami tablicę odsłoniliMonika Krawczyk dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego,burmistrz Andrzej Duda, rabin Maciej Pawlak i właściciel hotelu Wiesław Sasinowski.
Ceremonia zakończyła się psalmem wykonanym przez rabina Macieja Pawlaka oraz koncertem zespołu Chanajki Klezmer Band z Białegostoku.
Relacja z uroczystości już niedługo w Telewizji Narew i na naszym portalu.
Komentarze