Serce. Może jest siedzibą wyższych uczuć, a może tylko jednym, choć niezwykle ważnym,
z narządów ludzkiego organizmu. Niezaprzeczalnie i zasłużenie koncentruje na sobie uwagę
i poetów, i kardiologów.
Lekarzy kardiologów już od bardzo dawna wspierają fizycy oraz inżynierowie badający zjawiska oraz konstruujący urządzenia pomagające w diagnozowaniu stanu serca. Pojawiły się także niewyobrażalne dotąd możliwości badań serca, jakie daje telekardiologia. W pełni korzysta
z nich Łomżyńskie Centrum Medyczne, jako pierwsza i jedyna jak dotąd placówka ochrony zdrowia w województwie podlaskim.
-Tak powszechnie stosowane tradycyjne badanie EKG w gabinecie lekarskim może nam coś zasygnalizować, ale nie zawsze, bo trwa krótko – mówi dr Waldemar Pędziński, prezes ŁCM.
-Są zatem tzw. badania holterowskie, 24-godzinne. Też nie zawsze pozwalają na wykrycie problemów. Dlatego wprowadziliśmy do naszej praktyki diagnostycznej jeszcze nowocześniejsze urządzenia, które towarzyszą pacjentowi 14, a nawet 30 dni.
Szef Łomżyńskiego Centrum Medycznego żartuje, że za zbyt szybkie bicie serca odpowiedzialne mogą być zarówno, schody, jak i politycy. Czasami jednak wykrycie głębszych przyczyn schorzenia nie jest łatwe.
-Zwłaszcza, gdy symptomy – kołatanie serca, omdlenia, zasłabnięcia - pojawiają się nieregularnie i w nietypowych sytuacjach – tłumaczy dr Anna Szumowska-Pędzińska, kardiolog, ŁCM.
Telekardiologia wykorzystująca najnowocześniejsze technologie daje jednak możliwości bardzo dokładnego przyjrzenia się problemowi. Aparat wielkości telefonu komórkowego może towarzyszyć pacjentowi tyle czasu, ile będzie potrzeba – aż do wystapienia rzedkich i nieregularnych zaburzen rytmu serca.
-W razie wystąpienia dolegliwości wystarczy wcisnąć jeden przycisk z serduszkiem – opowiada dr n.med. Małgorzata Chlabicz z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego
w Białymstoku. -Zapis trafia na Platformę Telemedyczną, na której mogą go natychmiast przeanalizować lekarze, z Centrum Diagnostyczno-Leczniczego w Łomży oraz Kliniki Kardiologii w Białymstoku. Urządzenie może rejestrować także zaburzenia pracy serca w przypadku omdleń. Wystarczy wcisnąć przycisk po powrocie do świadomości. Zapisany będzie stan sprzed pojawienia się symptomów chorobowych, w ich trakcie jak i po.
Łomżyńskie Centrum Medyczne jest jedyną placówką oferującą badania tele-EKG
w województwie podlaskim. W każdym przypadku lekarze określą czy jest potrzeba przeprowadzenia badań telekardiologicznych i poinstruują jak prawidłowo użytkować wypożyczone urządzenie. Po zakończonym cyklu zdalnego monitorowania EKG pacjent otrzymuje raport z badania i uzyskuje specjalistyczną konsultację kardiologiczną, podczas której następuje omówienie wyników i przekazanie zaleceń co do dalszego postępowania.
Komentarze