W tym tygodniu od 13 do 15 listopada, trzecioklasiści piszą próbny egzamin gimnazjalny organizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Na czym polega forma egzaminu gimnazjalnego?
Część humanistyczna próbnego egzaminu gimnazjalnego zawiera pytania z języka polskiego oraz z historii i wiedzy o społeczeństwie. Zadania z języka polskiego mogą mieć formę zamkniętą lub otwartą. Wśród zadań otwartych z języka polskiego znajduje się dłuższa wypowiedź pisemna. Zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie mają formę zamkniętą. Całość trwa 150 minut. Wczoraj o godzinie 9:00 uczniowie rozpoczęli dzień egzaminem z historii i WOS – u, a o godzinie 11:00 przyszła kolej na język polski.
Dzisiejsza (14.11.2012 r.) Część matematyczno – przyrodnicza składa się z zadań z matematyki oraz zadań z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii. Część matematyczna ma formę zamkniętą lub otwartą. Zadania z przedmiotów przyrodniczych są wyłącznie zadaniami zamkniętymi. Próbny egzamin gimnazjalny z części matematyczno – przyrodniczej również trwa 150 minut.
W jutrzejszej części dotyczącej języka obcego nowożytnego gimnazjalista dokonuje wyboru jednego z siedmiu języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego i włoskiego, z zastrzeżeniem, że gimnazjalista może wybrać tylko ten język, którego uczył się w gimnazjum jako przedmiotu obowiązkowego. Ta część egzaminu ma dwa poziomy: podstawowy i rozszerzony. Poziom podstawowy sprawdza wiedzę uczniów, którzy rozpoczęli naukę języka dopiero w gimnazjum. Z kolei poziom rozszerzony ma na celu sprawdzenie umiejętności osób, które kontynuują naukę języka zapoczątkowaną w szkole podstawowej. Każdy uczeń ma obowiązek przystąpić do poziomu podstawowego. Część rozszerzona jest obowiązkowa dla gimnazjalistów, którzy uczyli się języka we wcześniejszych etapach edukacji. Każda część będzie trwała 60 minut
– Po wczorajszej matematyczno – przyrodniczej części próbnego egzaminu gimnazjalnego uczniowie różnie się wypowiadali – mówi Anna Zakrzewska, wicedyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łomży. – Gimnazjaliści podkreślali, że nie na wszystkie pytania potrafili udzielić odpowiedzi gdyż wyprzedzały one tok nauczania. Tłumaczyliśmy im wtedy żeby się tym nie denerwowali gdyż celem tekstów oprócz sprawdzenia wiedzy jest zapoznanie uczniów z obowiązującymi procedurami ich przeprowadzania. Liczymy też na to, że uczniowie zapoznają się z sytuacją i w trakcie już właściwego egzaminu gimnazjalnego nie będą sparaliżowani stresem – dodała Anna Zakrzewska.
Testy opracowywane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną objęte są tajemnicą. W tym roku sprawdzane są przez nauczycieli ze szkoły, w której uczniowie piszą test. Karty odpowiedzi i propozycje punktowania dyrekcja szkoły otrzymuje razem z formularzami egzaminacyjnymi. Wyniki tego sprawdzianu zostaną przekazane uczniom i rodzicom już na początku grudnia.
Jutro (15.11.2012 r.) ostatni dzień próbnego egzaminu gimnazjalnego. Trzymamy kciuki i życzymy jak najlepszych wyników.
Fot. www.google.pl
Komentarze