Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia.
Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach. Również w Polsce od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja „Promocja Zdrowia” namawia Polaków do rzucenia palenia.
Lista problemów zdrowotnych spowodowanych przez palenie jest długa, wśród nich są m. in.: nowotwory, choroby płuc, ataki serca, udary mózgu, utrata wzroku, problemy z płodnością. Palenie również bardzo postarza, cera szarzeje, a zmarszczki są dużo bardziej widoczne.
W związku ze Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu, Straż Miejska i Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadziła działania profilaktyczne na przystankach komunikacji miejskiej oraz dworcu autobusowym PKS w Łomży. W trakcie akcji inicjatorzy zachęcali palaczy do rzucenia palenia, a także informowali o obowiązującym zakazie palenia tytoniu w miejscach publicznych, między innymi właśnie na przystankach i dworcach autobusowych. Straż Miejska przypomina, że osobę paląca w miejscu publicznym może ukarać mandatem w wysokości 50 zł.
W czasie Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu w całym kraju podejmowane są inicjatywy zachęcające do porzucenia nałogu tytoniowego. Działania w powiecie łomżyńskim koordynuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży. Każdego roku interwencję prozdrowotną wspierają Urzędy Miast, Gmin, Starostwa Powiatowe, Zakłady Opieki Zdrowotnej, środowiska szkolne, media oraz przedsiębiorcy.
W tym roku treści ogólnokrajowej kampanii skierowane będą szczególnie do młodych kobiet.
Każdy moment jest dobry na rzucanie palenia. Pozbycie się nałogu polepsza samopoczucie, wygląd i pozwala uchronić się przed rożnymi dolegliwościami. Zachęto do zmiany przyzwyczajeń może być wprowadzony już jakiś czas temu zakaz palenia w klubach, restauracjach oraz miejscach publicznych.
Komentarze