Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 11:23
Reklama

Budżet Obywatelski po raz trzeci

Trzecia edycja Budżetu Obywatelskiego Łomży formalnie się rozpoczęła. Od 5 do 16 lutego można zgłaszać zadania do realizacji w tym roku.

Trzecia edycja Budżetu Obywatelskiego Łomży formalnie się rozpoczęła. Od 5 do 16 lutego można zgłaszać zadania do realizacji w tym roku.

Zgodnie z zasadami przyjętymi przez Radę Miejską, utrzymany został wymóg, że muszą to być projekty tzw. twarde, czyli inwestycje na trwałe wpisujące się w infrastrukturę miejską. Realizowane będą w trzech strefach: Centrum, Łomżyca, Południe. Jeden projekt nie, może przekraczać wartości 150 tys. złotych. Część funduszy pozostanie w rezerwie do dyspozycji Zespołu Koordynującego. Po rozstrzygnięciach przetargów na wybrane przez mieszkańców zadania okaże się czy można zrealizować jakieś dodatkowe.   

W efekcie poprzednich edycji m. in. została zmodernizowana ulica Jana z Kolna, park w rejonie ulic Prusa i Reymonta, chodniki przy kilku ulicach, boisko na Łomżycy, powstały place zabaw przy jednym z przedszkoli oraz w centrum miasta, siłownie na świeżym powietrzu. Z ubiegłorocznych projektów      pozostała do wykonania scena koncertowa przy Przedszkolu Publicznym nr 14 oraz miejsca do grillowania na bulwarach. "Z oszczędności oraz zabezpieczonej wcześniej rezerwy realizowana będzie: budowa siłowni zewnętrznej przy ul. Polowej, modernizacja boiska do piłki nożnej na osiedlu Łomżyca oraz remont chodnika przy ul. Śniadeckiego" - informuje Urząd Miejski.

Zasady i harmonogram działań związanych z Budżetem Obywatelskim Łomży 2016 można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego.      

Ruszyło przyjmowanie formularzy zadań do budżetu obywatelskiego. Będzie można je złożyć w dniach od 5 do 16 lutego 2016 r.

Zadanie musi być zgłoszone na odpowiednim formularzu  w dniach od 5 do 16 lutego 2016 r.

Sposoby złożenia formularza:

  • wysłanie listem na adres Urzędu Miejskiego (ul. Stary Rynek 14, 18-400 Łomża) z dopiskiem „Budżet Obywatelski–INICJATYWY”;
  • złożenie osobiście w Punkcie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Łomży (stanowisko przy głównym wejściu, na parterze);
  • przez Internet, przesyłając wypełniony, zeskanowany formularz na adres: [email protected]

W przypadku wysłania zgłoszenia drogą pocztową, za datę złożenia uważa się datę wpływu do Urzędu Miejskiego w Łomży. Każdy Mieszkaniec może zgłosić wyłącznie jedno zadanie.

Pomoc przy wypełnieniu formularza można uzyskać korzystając z dyżurów urzędników. Spotkania informacyjne odbędą się jeszcze:

- 9.02. godz. 17.00 - Domek Pastora, ul. Krzywe Koło 1;

- 10.02. godz. 17.00 - Szkoła Podstawowa nr 10, ul. Niemcewicza 17.

Komentarz

Budżet partycypacyjny w Łomży się sprawdził, a poprzednie edycje zakończyły się sukcesem, to cenna inicjatywa mieszkańców - oznajmił prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Jaki zatem użytek robią władze miasta z tego sukcesu i cennej inicjatywy? Wygląda na to, że zaliczają je do uciążliwości, które trzeba bez entuzjazmu odfajkować.

Tegoroczny budżet Łomży przewiduje wydatki na poziomie około 292 milionów złotych, w tym ponad 50 milionów na inwestycje. Tym samym budżet obywatelski to 1/50 tego inwestycyjnego.

Białystok ma ogólny budżet na poziomie 1,4 miliarda zł. Ale już na wydatki inwestycyjne planuje ok. 180 mln. Samorząd stolicy województwa oddał do obywatelskiej dyspozycji mieszkańców 20 milionów złotych. To 1/9 nakładów inwestycyjnych.

Budżet Obywatelski Białegostoku jest jakieś 18 razy większy niż Łomży. Białystok ma około 300 tysięcy mieszkańców, Łomża - 60 tys. Łomża nie jest 18 razy mniejsza od Białegostoku. I to jest łomżyńska miara "sukcesu".   


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama