Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 11:10
Reklama

Podyplomowe studia w PWSiP w Łomży

Nowe kierunki studiów podyplomowych otwiera Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. KSZTAŁCIMY PRAKTYKÓW – tak swoją misję określa uczelnia. Praktycy jednak także wiedzą, że warto uzupełniać i pogłębiać wiedzę.

Nowe kierunki studiów podyplomowych otwiera Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. KSZTAŁCIMY PRAKTYKÓW – tak swoją  misję określa uczelnia. Praktycy jednak także wiedzą, że warto uzupełniać i pogłębiać wiedzę.

PWSIiP propnuje podyplomowe studia w zakresie:

1. Bibliotekoznawstwo

Studia przygotowują do pracy w bibliotekach szkolnej i innych typach bibliotek, ośrodkach i centrach informacji, pracowniach bibliograficznych, wydawnictwach, księgarniach.

Słuchacze zdobędą wiedzę m. in. z zakresu bibliotekoznawstwa i bibliotekarstwa praktycznego, informacji naukowej, technik pracy umysłowej, literatury dla dzieci i młodzieży, literatury i filmu współczesnego, kształtowania pozytywnego wizerunku firmy; umiejętności pozwalające na sprawne zarządzanie biblioteką i organizowanie w niej pracy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych, gromadzenie, przechowywanie, udostępnianie zbiorów bibliotecznych, promowanie, poprzez różne formy działalności, czytelnictwa i kultury wysokiej, wdrażanie czytelników do skutecznego przetwarzania i gromadzenia informacji oraz czerpania przyjemności z lektury; kompetencje gwarantujące funkcjonowanie biblioteki jako centrum zarządzania wiedzą oraz instytucji promującej kulturę wysoką.

2. Menedżerskie Zarządzanie Nowoczesną Organizacją

Teoretycznie i praktycznie studia przygotowują do prowadzenia w firmie optymalnej polityki personalnej zgodnie z  nowoczesnymi metodami doboru pracowników, szkoleń, zarządzania motywacją, społecznych i psychologicznych reguł funkcjonowania ludzi w organizacjach oraz prawnych uwarunkowań tych reguł.

Zasadniczym celem studiów jest przygotowanie Słuchaczy do pracy na stanowiskach kierowniczych organizacji i przedsiębiorstw przez wyposażenie ich w kluczowe i specjalistyczne kompetencje niezbędne w procesie kierowania ludźmi na różnych poziomach zarządzania.

3. Oligofrenopedagogika

Studia przygotowują do planowania i realizacji pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie na różnych poziomach edukacji.

Celem studiów jest wyposażenie Słuchaczy w: wiedzę z zakresu pedagogiki specjalnej i psychologii rozwojowej oraz na temat rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego; umiejętności pozwalające na dokonanie wnikliwej diagnozy, opracowanie planu działań, ich  realizację zgodnie z możliwościami rozwojowymi dziecka niepełnosprawnego; kompetencje pozwalające na rozumienie i akceptację wyjątkowości dzieci niepełnosprawnych, ich potrzeb i efektywnie wykorzystanie  możliwości dziecka.

4. Ewaluacja - teoria i praktyka

Studia mają wykształcić umiejętności stymulowania ewaluacji jako strategii i metody wspierania rozwoju konkretnych instytucji.

Absolwenci studiów mają posiadać kompetencje rozpoznawania potencjałów ewaluacji oraz wspierania ich w praktyce różnych instytucji. Uczestnicy będą mogli prawidłowo zaprojektować procedurę i metodologię badań, aby świadomie rozpoznawali jej różne tradycje i modele, funkcje i zastosowania.

Celem studiów jest wyposażenie Słuchaczy w: wiedzę teoretyczną i praktyczną z prowadzenia i wykorzystania badań ewaluacyjnych w ich funkcjach rozwojowych, innowacyjnych i animacyjnych; umiejętności planowania i realizacji procesu ewaluacyjnego w warunkach konkretnych instytucji oraz ich społecznego otoczenia; kompetencje  w zakresie rozpoznania społecznego charakteru procesu i procedur ewaluacyjnych, ich przebiegu i konsekwencji.

5. Doradztwo zawodowe i edukacyjne z elementami coachingu

Studia przygotowują do wspierania uczniów w dokonywaniu wyboru kierunku dalszego kształcenia, zawodu i planowaniu kariery zawodowej oraz udzielania informacji w tym zakresie.

Słuchacze zdobędą wiedzę i umiejętności do wspierania innych nauczycieli w organizowaniu wewnątrzszkolnego systemu doradztwa oraz zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu. Elementem wzbogacającym program jest coaching jako umiejętność wychowawcza niezwykle przydatna w praktyce współczesnego nauczyciela, pedagoga szkolnego, doradcy zawodowego.

6. Socjoterapia

Studia dają uprawnienia do prowadzenia specjalistycznych zajęć z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dotyczy to, w sposób szczególny, uczniów niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym na wszystkich etapach edukacji i w różnego rodzaju placówkach.

Celem studiów jest wyposażenie Słuchaczy w specjalistyczne kwalifikacje do prowadzenia zajęć socjoterapeutycznych w placówkach oświatowych, samorządowych i innych. Zajęcia pozwolą im także zdobyć rzetelną wiedzę na temat źródeł zaburzeń, a zarazem także ich lepsze zrozumienie i właściwsze diagnozowanie. Ostatecznie pozwoli to im na podejmowanie właściwych działań profilaktycznych i dokonywanie mądrych interwencji resocjalizacyjnych.

7. Język angielski w tłumaczeniach biznesowych i prawniczych

Celem studiów jest uzupełnienie wiedzy i umiejętności zdobywanych na studiach I i II stopnia o kompetencje lingwistyczne i merytoryczne z zakresu ekonomii i prawa, a których będą dokonywać tłumaczeń.

8. Terapia pedagogiczna

Studia dostarczają wiedzę i umiejętności związane z diagnozą i prowadzeniem zajęć terapeutycznych z dziećmi ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się i funkcjonowaniu społecznym. Szczególny nacisk położony jest na trudności dzieci w uczeniu się czytania i pisania (dysleksja, dysgrafia, dysortografia) oraz matematyki (dyskalkulia).

9. Kwalifikacje pedagogiczne

Studia nadają kwalifikacje do pracy w szkołach i instytucjach podległych Ministerstwu Edukacji Narodowej na stanowisku nauczyciela zgodnie z rozporządzeniami w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i przypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.

W przypadku osób legitymujących się ukończeniem studiów pierwszego stopnia absolwenci studiów podyplomowych w PWSIiP uzyskują przygotowanie do pracy jako nauczyciele przedmiotów (do prowadzenia zajęć) zgodnie ze swoim przygotowaniem merytorycznym w przedszkolach i szkołach podstawowych; natomiast osoby z dyplomem ukończenia studiów magisterskich uzyskują kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela zgodnie ze swoim przygotowaniem merytorycznym w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, szkolnictwie ponadgimnazjalnym i w kształceniu zawodowym.

10. Zarządzanie w jednostkach samorządu terytorialnego

Doskonalenie i dokształcanie kadr oraz przygotowanie Słuchaczy do skutecznego zarządzania organizacją i personelem. Wysoki poziom zapewniają nie tylko naukowcy i nauczyciele akademiccy PWSIiP lecz również zaproszeni do współpracy praktycy.

11. Organizacja Pomocy Społecznej (szkolenie)

Zgodnie z art. 122 ustawy o pomocy społecznej, osoby kierujące jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej są zobowiązane posiadać specjalizację z zakresu organizacji pomocy społecznej oraz conajmniej trzyletni staż pracy w pomocy społecznej.

Dokładniejsze informacje na temat podyplomowych studiów w PWSIiP można znaleźć na internetowej stronie uczelni: https://www.pwsip.edu.pl/kandydaci/index.php/studia-podyplomowe

Jak informuje Sebastian Chrzanowski z Biura Karier PWSIiP, oferta studiów podyplomowych ma jeszcze jeden poważny atut: od 1 lutego pracodawcy mogą starać się o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na dofinansowanie dodatkowej edukacji własnej i pracowników, ale tylko zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Mikroprzedsiębiorcy mogą liczyć na  100 procent  dofinansowania, pozostałe firmy czy instytucje – na 80 procent.

Więcej informacji na temat KFS można znaleźć na stronie właściwych Powiatowych Urzędów Pracy. Dla Łomży będzie to:

http://pup.lomza.pl/wiad/922/krajowy-fundusz-szkoleniowy-2016

- Służymy pomocą przy uzupełnianiu wniosku dotyczącego KFS – podkreśla Sebastian Chrzanowski

Dokumenty rekrutacyjne na studia podyplomowe należy składać osobiście

bądź przesłać pocztą:

Biuro Karier PWSIiP w Łomży

ul. Akademicka 1

18–400 Łomża

 

Rekrutacja trwa do 26 lutego 2016 r.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama