Gościem programu "Na Starym Rynku" był Andrzej Duda. O najważniejszych przedsięwzięciach i sukcesach z burmistrz Kolna rozmawiała Paulina Korsan.
Paulina Korsan: Panie burmistrzu, grudzień to dobry czas na podsumowanie mijającego roku. Co udało się zrealizować w Kolnie i które przedsięwzięcia są Pana zdaniem najważniejsze?
Andrzej Duda: Tych przedsięwzięć jak co roku było sporo, najważniejszym jednak według mnie było zakończenie budowy kanalizacji sanitarnej, czyli zakończenie projektu „Kompleksowe rozwiązanie gospodarki wodno - ściekowej w Kolnie”. Był to bardzo drogi projekt i długo nad nim pracowaliśmy. Obecnie trwają już przyłączenia poszczególnych posesji do kanalizacji miejskiej. Bardzo się cieszę, że wszystko sprawnie działa i mam nadzieję, że nie będzie żadnych usterek, ale jeżeli nawet takie nastąpią, to mamy długoletnią gwarancję. To był bardzo skomplikowany projekt. Poza tym wyremontowaliśmy sporo dróg, które czekały na to od wielu lat, do tego dochodzi inwestycja w projekty, które przygotowujemy. Tak, że myślę, że w Kolnie działo się sporo i że, pod względem zrealizowanych przedsięwzięć, to był udany rok. No i powstało pierwsze rondo w mieście. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w końcu postanowiła zainwestować i wspólnie wykonaliśmy projekt techniczny tego ronda. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana i że droga nr 63 przez Kolno w ciągu najbliższych lat ulegnie zmianie na lepsze, ponieważ jest w opłakanym stanie.
P.K.: Kolno należy do miast, które chętnie korzystają z funduszy unijnych.
- Swego czasu mieliśmy czwarte miejsce w Polsce jeśli chodzi o samo pozyskiwanie funduszy unijnych. Za lata 2007 - 2012, uplasowaliśmy się, jeśli chodzi o wszystkie inwestycje, na 26. miejscu w kraju. To jest naprawdę bardzo dobry wynik, tym bardziej, że jeszcze przed sześcioma laty znajdowaliśmy się na 256 pozycji, tak że proszę zobaczyć jaki jest skok. Umożliwiły nam to pieniądze pozyskiwane z zewnątrz. Budżet naszego miasta wynosi około 27 milionów złotych, a w momencie kiedy zdobyliśmy dofinansowanie, przekraczał 32 miliony. Ostatnio dzięki tym pieniądzom uzbrajaliśmy tereny w parku inwestycyjny. Już mamy pierwsze efekty, ponieważ tymi terenami zaczęli interesować się przedsiębiorcy, którzy inwestowali w Irlandii... Otrzymaliśmy także wyróżnienie w piątej edycji konkursu organizowanego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Urzędy Marszałkowskie. Zajęliśmy pierwsze miejsce w województwie podlaskim i znaleźliśmy się wśród szesnastu samorządów, które zostały wyróżnione z całej Polski. To jest wymierna korzyść bo przez dwa lata będziemy mieli bezpłatną promocję w Polsce i za granicą.
P.K.: Tak jak Pan już wspominał, rozpoczęła się sprzedaż działek na terenach inwestycyjnych, przygotowanych także za pieniądze z funduszy unijnych przy udziale dotacji z kasy miejskiej. Jakie jest zainteresowanie inwestorów?
- Tereny oferujemy cały czas. Do tej pory sprzedaliśmy cztery niewielkie działki, bo ich łączna wielkość to około trzy hektary, natomiast planowane zatrudnienie w zakładach, które tam powstaną to około 50 osób, czyli jak na skalę naszego miasta, bardzo dużo. Zakład, który już tam funkcjonuje zatrudnia około 30 osób, tak że jesteśmy bardzo zadowoleni z tych inwestycji i mamy nadzieję, że nowych miejsc pracy powstanie tam jeszcze więcej.
P.K.: Rozmawiamy o gospodarce, a zagospodarowanie odpadów to także temat ekonomiczny. Ostatnio samorząd Kolna skierował do mieszkańców ankietę dotyczącą opłat za wywóz śmieci.
- Zwróciliśmy się do mieszkańców, aby określili swoje preferencje co do wyboru metody naliczania opłat za wywóz odpadów komunalnych. Chodzi o to, że są cztery metody, ale żadna z nich nie jest doskonała - proszę mi wierzyć, bo analizowaliśmy je bardzo precyzyjnie. Moim obowiązkiem jako burmistrza jest przedłożenie radzie miasta projektu uchwały dotyczącej wszystkich procedur związanych z nową ustawą. Najważniejszy jest wybór sposobu naliczania opłat i chcemy, aby mieszkańcy również wypowiedzieli się na ten temat i nam podpowiedzieli w jaki sposób mamy je naliczać. Oczywiście do miasta musi wpłynąć określona kwota, natomiast jak ją rozłożymy między mieszkańców? Czy będziemy naliczali ją od metra powierzchni mieszkania, czy też od ilości zużytej wody, czy od ilości osób w gospodarstwie domowym... Żadna z tych metod nie oddaje faktycznego stanu. Każdy ze sposobów, który można zaznaczyć w ankiecie był opisany w Miesięczniku Kolneńskim, można tam było przeczytać o ich wadach i zaletach. Celowo nie wyliczaliśmy teoretycznych kosztów, żeby nie doprowadzić do tego, że każdy będzie zaznaczał tylko i wyłącznie zgodnie z własnym, indywidualnym interesem. Jestem zadowolony, bo bardzo dużo osób wzięło już udział w tej ankiecie i mam nadzieję, że do 21. grudnia, bo do tego dnia można ją wypełniać, zrobi to jeszcze więcej mieszkańców.
P.K.: Zmieńmy może temat na trochę przyjemniejszy, czy Kolno przygotowało się już do Świąt Bożego Narodzenia?
Oczywiście, miasto zostało już przystrojone ozdobami. Niestety w związku z tym, że budżet na następny rok będzie znacznie skromniejszy, musimy oszczędzać i w związku z tym nie kupujemy nowych ozdób. Musimy zadowolić się tym co mamy, ale myślę, że i tak nastrój będzie bardzo świąteczny. I jak co roku zapraszam Państwa na miejskiego Sylwestra. To już tradycja Kolna i nie mogłoby zabraknąć w naszym mieście tej imprezy, ponieważ przychodzi na nią bardzo wiele osób. Organizatorem jest Kolneński Ośrodek Kultury i Sportu.
Podczas wywiadu burmistrz Kolna mówił także o aktywnym ośrodku kultury i wielu inicjatywach kulturalnych i sportowych w mieście. Całą rozmowę z Andrzejem Dudą możecie Państwo obejrzeć na portalu www.narew.info i w Telewizji Narew. Zapraszamy do oglądania.
Komentarze