Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 grudnia 2024 00:19
Reklama

Harcerskim ideałom przyświeca Betlejemskie Światło Pokoju

Związek Harcerstwa Polskiego Komenda Hufca Nadnarwiańskiego w Łomży zaprosiła mieszkańców Łomży na uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Na Starym Rynku w Łomży harcerze przekazali płomień mieszkańcom Łomży i całego regionu.

Związek Harcerstwa Polskiego Komenda Hufca Nadnarwiańskiego w Łomży zaprosiła mieszkańców Łomży na uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Na Starym Rynku w Łomży harcerze przekazali płomień mieszkańcom Łomży i całego regionu.

Tę akcję rozpoczęto w 1986 r. jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu. Ogień Betlejemskiego Światła Pokoju płonie nieustannie w Grocie Narodzenia Pańskiego, upamiętniając przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Harcerze roznosząc Betlejemski Ogień pokazują w swoim mieście, regionie i najbliższej okolicy, co oznacza niesienie pokoju oraz idei braterstwa.

W tym roku do Łomży Betlejemskie Światło Pokoju przywiozły z ZHP w Warszawie trzy harcerki. W Polsce akcję od 1991 r. prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Następnie, po uroczystej mszy świętej Światło trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich, a za ich pośrednictwem do mieszkańców miast i wsi. W tym roku łomżyniacy będą mogli przywitać harcerzy ze Światłem już w piątkowe popołudnie.

Przekazaniu i rozpaleniu światła na łomżyńskim Starym Ryku towarzyszy wiele emocji. Betlejemskie Światło Pokoju tradycyjnie stawiane jest na wigilijnym stole jako symbol ciepła, nadziei i miłości. Ale niesie ze sobą jeszcze wiele innych przesłań, które w swojej gawędzie wymienia harcmistrz Edward Stefanowicz:

 

„W międzynarodowym ruchu skautowym, w tym również Harcerstwie Łomżyńskim od 1985 roku w grudniu przekazuje się światło pokoju. Odbiorcami są harcerze ich rodzice oraz przyjaciele i sympatycy harcerstwa.
Źródłem światła pokoju jest płomień z groty narodzin Chrystusa w Betlejem w środkowej części Palestyny. Skauci całego świata przekazują Betlejemskie Światło Pokoju sąsiednim krajom w imię harcerskiej przyjaźni, życzliwości i dobroci. W Łomży w dniu 21 grudnia 2012 roku zorganizowano przy choince na Starym Rynku ognisko harcerskie połączone z rozdawaniem światła pokoju.
Ten uroczysty dzień winien nas zachęcać do postępowania zgodnego z nakazami moralnymi, podawania bratniej dłoni ludziom w potrzebie, bez względu na ich wiek czy narodowość.
Sprawmy, aby płomień z miejsca narodzin Chrystusa zachęcił nas do niesienia pomocy braterskiej i pozostał w nas na zawsze. Humanizm obowiązuje całą naszą organizację i każdego jej członka z osobna, w każdej porze i każdych okolicznościach. Każdy swoim przyjaznym postępowaniem może udowodnić, że człowiek jest w stanie przełamać egoizm i zainteresować się innym człowiekiem. Bądźmy otwarci na przyjaźń, która podwaja radość życia i zmniejsza cierpienia.
Polscy harcerze otrzymali Światło Pokoju już 16. 12. 2012 roku od skautów słowackich. Przekazywane życzenia z Betlejemskim Światłem Pokoju nakłaniają wszystkich do przestrzegania:
  • Patriotyzmu, wymagającego aktywnej postawy społeczno – politycznej łączącej przywiązanie i miłość do Ojczyzny i własnego narodu.
  • Humanizmu określającego postawę intelektualną i moralną uznającą człowieka za najwyższą wartość.
  • Aktywnej postawy wobec własnej pracy i własnych obowiązków w szkole, domu, rodzinie czy współdziałania w zespole.
Przykładowo wymienione wartości ideowe wymagają zbiorowej aktywizacji w działalności zespołowej harcerstwa.”

Spotkanie harcerzy z całego regionu przy okazji przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju jest również okazją do przekazania młodzieży pewnych ideałów harcerskich.

Polscy harcerze przekazują Betlejemskie Światło Pokoju również do wschodnich sąsiadów – na Rosję, Litwę, Białoruś i Ukrainę.

Nad przebiegiem spotkania czuwała straż pożarna.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama