Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:02
Reklama

Jan Miłosz Zarzycki w Koncercie Noworocznym

5 stycznia 2013 roku w niepowtarzalnej scenerii zabytkowej Hali Stulecia we Wrocławiu zabrzmią dźwięki arcydzieł wybitnych światowych kompozytorów: J. Straussa, A. Dvoraka czy G. Verdiego. Na czele Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej im. W. Lutosławskiego stanie Jan Miłosz
Jan Miłosz Zarzycki w Koncercie Noworocznym

5 stycznia 2013 roku w niepowtarzalnej scenerii zabytkowej Hali Stulecia we Wrocławiu zabrzmią dźwięki arcydzieł wybitnych światowych kompozytorów: J. Straussa, A. Dvoraka czy G. Verdiego. Na czele Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej im. W. Lutosławskiego stanie Jan Miłosz Zarzycki.

Noworoczny występ to wspaniała uczta zarówno dla koneserów muzyki poważnej, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają z nią swoją przygodę.

Na czele Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej im. W. Lutosławskiego stanie Jan Miłosz Zarzycki. Pod batutą tego znakomitego polskiego dyrygenta związanego od 2004 roku z Łomżą, orkiestra wykona wyśmienite dzieła światowej sławy muzyków. Nie zabraknie najsłynniejszych arii i duetów operowych i operetkowych.

Orkiestrze towarzyszyć będą sopranistka Aleksandra Kubas – Kruk, utalentowana artystka Opery Wrocławskiej i laureatka wielu prestiżowych nagród muzycznych oraz Kaludi Kaludov – tenor zaliczany do światowej czołówki śpiewaków, obdarzony niezwykłym głosem, najczęściej określanym jako tenor „południowy” lub „verdiowski”.

Koncert rozpocznie się utworem J. Strauss – Uwertura do operetki „Zemsta Nietoperza”

Jan Miłosz Zarzycki to jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów młodego pokolenia, finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech i Hiszpanii i na Węgrzech.

Dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

W roku 1988 objął kierownictwo Studenckiej Orkiestry Kameralnej Jeunesses Musicales przy Akademii Muzycznej w Katowicach.

W 1990 r. został również absolwentem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach, a cztery lata później uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego we Wrocławiu. Swoje studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i w Berlinie, gdzie miał okazję poznać sztukę dyrygencką takich mistrzów batuty, jak: S. Ozawa, K. Masur, C. Abbado.

W latach 1992 – 1993 współpracował z Państwową Operą we Wrocławiu. Następnie wziął udział w I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. W . Lutosławskiego w Białymstoku, gdzie zajął ex aequo I miejsce, a także otrzymał trzy nagrody pozaregulaminowe, m.in. nagrodę orkiestry.
Dyrygował większością polskich orkiestr filharmonicznych. Miał okazję współpracować z tak wybitnymi osobowościami świata muzycznego jak Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Janusz Olejniczak, Marek Pijarowski, Krzysztof Penderecki i Mścisław Roztropowicz. Koncertował w Holandii, Czechach, Rosji, Włoszech, Ukrainie, Macedonii, Niemczech, Francji, Austrii , USA, Belgii, Litwie i Białorusi. W roku 1997 otrzymał III nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. A. Toscaniniego w Parmie, którego konsekwencją było tournée koncertowe po Włoszech z Orkiestrą Symfoniczną Emilii Romanii im. A. Toscaniniego.

Współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, z orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz z Warszawską Operą Kameralną. W 1999 roku został adiunktem i członkiem Katedry Dyrygentury Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Od tego czasu prowadzi też Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne w Szczecinie. W 2004 roku wygrał konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej.

Ma w swoim dorobku dziesięć nagranych płyt, w tym jedną – nominowaną do Nagrody Muzycznej „Fryderyk”.

W 2008 roku został uhonorowany Nagrodą Specjalną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w uznaniu za nieocenione zasługi dla polskiej kultury muzycznej, a w roku 2011 –- dyplomem za wybitne dokonania na rzecz dziedzictwa Fryderyka Chopina.

 

 

Inf./www.koncertnoworoczny.pl


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama