Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 19:30
Reklama

Dobry czas, by rzucić palenie

Już tradycją jest, by z nowym rokiem coś postanowić. Lista dwóch lub trzech przedsięwzięć, które stawiamy przed sobą to pierwsza rzecz, którą robimy zaraz po sylwestrze.

Już tradycją jest, by z nowym rokiem coś postanowić. Lista dwóch lub trzech przedsięwzięć, które stawiamy przed sobą to pierwsza rzecz, którą robimy zaraz po sylwestrze.

Najczęstszym chyba postanowieniem jest – Będę zdrowiej jeść, więcej ćwiczyć i schudnę! Są też bardziej intelektualne – Postaram się oglądać mniej telewizji, za to będę więcej czytać! Można też pokusić się o postanowienia interpersonalne, np.– Poprawię relacje z bliskimi, będę spędzać z nimi więcej czasu w rzeczywistości, a mniej na facebooku! Można też odwołać się do troski o własne zdrowie – Rzucę palenie!

Początek 2013 roku to właśnie doskonały moment na takie postanowienie. Od początku stycznia o 5 proc. wzrosła akcyza na produkty tytoniowe. Oznacza to, że czekają nas kolejne podwyżki cen papierosów. Przeciętnie paczka podrożeje o ok. 70 gr. Jak podaje wp.pl/podatki, od kilku lat ceny papierosów w Polsce systematycznie i znacząco rosną. Głównym powodem jest dyrektywa unijna wymuszająca na naszym kraju stopniowe podnoszenie akcyzy na papierosy do docelowego poziomu 90 euro za 1000 papierosów w 2018 r.

Palenie niesie ze sobą poważne konsekwencje. U palaczy zwiększa się ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru. Wypalenie każdego papierosa wiąże się z natychmiastowym wzrostem ciśnienia tętniczego i przyspieszeniem akcji serca. U osób palących znacznie częściej niż u niepalących dochodzi do konieczności amputacji nóg (z powodu miażdżycy tętnic kończyn dolnych). Papierosy mogą być źródłem impotencji u mężczyzn i zaburzeń płodności u kobiet. Palenie tytoniu zwiększa również ryzyko wystąpienia powikłań w czasie stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych. U kobiety palącej w czasie ciąży mogą wystąpić zaburzenia w rozwoju płodu i w następstwie częstsze zgony noworodków.

Na nałogu palenia źle wychodzą również najbliżsi palaczy, np. dzieci. Bierne wdychanie dymu tytoniowego wywiera szczególnie niekorzystny wpływ na ich układ krążenia.

Palenie papierosów jest w Polsce przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku 35 – 69 lat .

To są zdrowotne i ekonomiczne argumenty opowiadające się za rzuceniem palenia. Doliczyć trzeba jeszcze te estetyczne tj. zżółknięte palce i zęby, poszarzała cera i bardzo nieprzyjemny zapach.

Licząc za i przeciw wynik jest bardzo czytelny – to jest idealny moment na rzucenie palenia.



Fot.:www.google.pl


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama