Światowy Dzień Chorego obchodzone jest corocznie 11 lutego. Zostało ustanowione przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku - w 75 rocznicę objawień fatimskich i w 11 rocznicę zamachu na życie świętego papieża.
Celem obchodów tego święta jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie oraz zwrócenie uwagi świata na potrzeby tych osób. Poza tym zwrócenie uwagi na konieczność zapewnienia chorym lepszej opieki, włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich i rodzin zakonnych oraz popieranie zaangażowania wolontariatu. Ogólnoświatowe obchody Dnia Chorego odbywają się co roku w którymś z sanktuariów maryjnych na świecie.
Niektórzy twierdzą, że ustanowienia święta miało związek ze zdiagnozowaną u papieża chorobą Parkinsona. 11 lutego 1984 roku Jan Paweł II napisał list apostolski o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia, które jego zdaniem jest częścią tożsamości człowieka. Kościół katolicki poprzez Dzień Chorego zachęca i wzywa do pełnienia wolontariatu, który od setek lat pomaga chorym i potrzebującym na całym świecie - niezależnie od wyznania, poglądów politycznych i statusu społecznego.
Główne obchody w Polsce przypadły w roku 1994. Uroczystości wówczas odbywały się na Jasnej Górze w Częstochowie.
Komentarze