Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 05:59
Reklama

Hej kolęda, kolęda!

Scena Miejskiego Ośrodka Kultury z Zambrowie była świadkiem wyjątkowych występów. XIII Powiatowy Przegląd Teatrów Obrzędowych to idealny sposób na rozpowszechnianie i kultywowanie powoli zapominanych tradycji kolędniczych.

Scena Miejskiego Ośrodka Kultury z Zambrowie była świadkiem wyjątkowych występów. XIII Powiatowy Przegląd Teatrów Obrzędowych to idealny sposób na rozpowszechnianie i kultywowanie powoli zapominanych tradycji kolędniczych.

W Przeglądzie wzięło udział sześć zespołów, z którego trzyosobowe jury wyłoniło zwycięzców. I miejsce zdobył Zespół Śpiewaczy (grupa młodsza) z Laskowca Starego „Laskowianki”. II miejsce przypadło Kołu Teatralnemu „Wesołe Skrzaty” ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie, a III miejsce zajął Zespół kolędniczy z Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Zambrowie. Jury wskazało też grupy, które 3 lutego wezmą udział w XXVII Wojewódzkim Spotkaniu Zespołów Kolędniczych w Hajnówce. Na przeglądzie wojewódzkim zaprezentują się: Zespół Śpiewaczy „Laskowianki” i Koło Teatralne „Wesołe Skrzaty”.

–Wydaje mi się, że w przeglądach kolędniczych najważniejszą sprawą jest forma kontaktu między ludźmi. Kolędowanie polegało przecież na tym, że grupa ludzi chodziła od domu do domu i składała mieszkańcom życzenia. Rozbrzmiewające – „Żeby się darzyło i mnożyło” – miało być zapowiedzią szczęścia w nowym roku – tłumaczył Zygmunt Ciesielski, etnograf oraz członek jury. – Ponieważ z kolędą chodzili na przełomie roku, kiedy to najdłuższa noc się kończy,a zaczyna się ten optymistyczny moment przybywania dnia, to przybycie do gospodarstwa takich wesołych gości było dla gospodarzy rzeczą najważniejszą. Życzenia były podstawą działania zespołów kolędniczych. Z czasem zmieniła się trochę forma kolędowania. Kościół nałożył na ten zwyczaj chrześcijańskie tradycje o narodzeniu Jezusa i kolęda nabrała dodatkowego znaczenia. Obok życzeń na nowy rok pojawiły się pieśni o narodzeniu Chrystusa. Kolędą jest również zapłata za otrzymane życzenia. To też kolędnicy mówią – „Za kolędę dziękujemy. Zdrowia, szczęścia Wam życzymy.” – mówił Zygmunt Ciesielski.

Przeglądy takie jak ten rozwijają wyobraźnię uczestników, uczą obycia na scenie, ale są również formą przekazywania dawnych obrzędów. W XXI wieku zwyczaj chodzenia z kolędą jest coraz mniej znany. Dlatego warto zapoznawać dzieci i młodzieży z dobrymi, ciekawymi lecz zanikającymi zwyczajami.

–Wydaje mi się, że utrzymanie tego obyczaju, który kiedyś był powszechny i obowiązujący, w tradycji i świadomości mieszkańców naszego województwa jest rzeczą zasadniczą – mówił Zygmunt Ciesielski, etnograf, członek jury.

Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta Zambrów. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia już niedługo w Telewizji Narew i na portalu www.narew.info.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama