Program Konferencji przewiduje następujące punkty:
9:30 - powitanie gości i publiczności oraz wprowadzenie;
10:00 - dyskusja panelowa, której uczestnikami będą:
Dyskusja będzie prowadzona w języku angielskim i tłumaczona na język polski;
11:00 - zaprezentowanie informacji dotyczących programów wymiany studenckiej oraz programów typu International Experience (czasowa emigracja do Kanady, USA, Australii);
12:00 - dyskusja przy udziale zaproszonych gości oraz publiczności;
13:00 - zakończenie spotkania.
Chciałbyś studiować w Australii? Przyjdź na Forum Edukacji i Pracy im. Kazimierza Gzowskiego.
Przedstawiciel ambasady Australii w Polsce potwierdził swoje uczestnictwo w konferencji „Travel Work Study – Forum Edukacji i Pracy im. Kazimierza Gzowskiego”. To już druga placówka dyplomatyczna, która 4 lutego w auli Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży zaprezentuje swój program międzynarodowej wymiany studenckiej i pracowniczej.
Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że przedstawiciel rządu Kanady, w czasie poniedziałkowej konferencji, osobiście zaprezentuje założenia programu International Experience Canada. A już dziś łomżyńska szkoła językowa Linguo (organizator imprezy) z przyjemnością zawiadamia, że ambasada Australii również zapowiedziała swoje uczestnictwo w tym wydarzeniu.
Australia intensywnie promuje mobilność edukacyjną – nie tylko wśród swych bezpośrednich sąsiadów, ale również na skalę ogólnoświatową. W nawiązywanie i podtrzymywanie relacji z instytucjami naukowymi w Europie zaangażowany jest rząd australijski. Istnieje wiele programów stypendialnych dających studentom i instytucjom naukowym z Polski możliwość nawiązania bezpośredniej współpracy z uczelniami w Australii.
O szczegółach tych programów opowie 4 lutego przedstawiciel rządu w Canberze.
W organizację poniedziałkowej konferencji aktywnie włączyły się lokalne władze. Zarówno Prezydent miasta jak i Wójt Gminy Łomża umożliwili młodzieży bezpłatny dojazd do Wyższej Szkoły Agrobiznesu, gdzie w najbliższy poniedziałek o godzinie 9:30 rozpocznie się prelekcja. Dyrektorzy gimnazjów oraz szkół średnich nadal mogą zgłaszać zapotrzebowanie na dowóz uczniów, którzy zamierzają wziąć udział w konferencji.
Do grona partnerów „Travel Work Study – Forum Edukacji i Pracy im. Kazimierza Gzowskiego” dołączyła łomżyńska restauracja „Na Farnej”, która swoimi specjałami podejmie gości konferencji.
Patronem łomżyńskiego Forum Edukacji i Pracy jest Kazimierz Stanisław Gzowski.
Sir Kazimierz Stanisław Gzowski (1813 – 1898), w Kanadzie nazywany Sir Casimirem Gzowskim, był jednym z najbardziej znamienitych, wszechstronnie zasłużonych za Oceanem, Polaków. Urodził się w polskiej rodzinie szlacheckiej w Petersburgu, w carskiej Rosji, lecz jeszcze jako młodzieniec, po upadku Powstania Styczniowego w 1831 r., wyemigrował wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Mimo nieznajomości języka podjął studia prawnicze, uzyskując ostatecznie prawo wykonywania zawodu. Będąc jednak synem inżyniera, zaangażował się w projekty związane z budową kolei żelaznej, która w tamtym czasie przeżywała swój rozkwit. Na początku lat ’40 XIX w. przeniósł się do Kanady, gdzie koordynował m.in. budowę Kanału Wellandzkiego, w prowincji Ontario oraz pomagał w ukończeniu liczącej bez mała 2 000 km arterii, łączącej wybrzeża jezior Ontario i Simcoe, zwanej Yonge Street. W kolejnych latach, doceniany i uważany za niezwykle uzdolnionego inżyniera, nadzorował także inne liczne projekty związane z budową infrastruktury Kanady. W 1887 r. założył Kanadyjskie Stowarzyszenie Inżynierów Lądowych.
Sir Casimir Gzowski był postacią nietuzinkową – umysłem ścisłym, lecz nie ciasnym, wielką osobowością i człowiekiem renesansu. Jednak inżynieria nie była jedyną pasją, której z zaangażowaniem się oddawał. Był on bowiem pionierem w wielu innych dziedzinach, m.in. pomysłodawcą i współtwórcą pierwszych w Ameryce Północnej gonitw koni pełnej krwi, a także założycielem pierwszego w Kanadzie towarzystwa strzeleckiego. W 1885 r. Gzowski został Przewodniczącym Komisji Parków Niagary, i znów stanowisko to objął jako pierwszy w historii Kanady. W 1890 r. otrzymał tytuł szlachecki z rąk Królowej Wiktorii. Niemal do końca życia był bardzo aktywnym człowiekiem, pełniąc zaszczytną funkcję nienominowanego gubernatora porucznika prowincji Ontario.
Lista jego osiągnięć i zasług jest naprawdę długa, a Kanadyjczycy wciąż o nich pamiętają – w Toronto znajduje się park jego imienia, zaś w 150. rocznicę jego urodzin Kanadyjska Poczta wydała okolicznościowy znaczek z jego wizerunkiem. Sir Casimir Gzowski miał także godnych sobie potomków – jego nieżyjący już praprawnuk, Peter Gzowski jest uznawany za jedną z największych osobowości dziennikarskich kanadyjskiego radia.
Komentarze