Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 04:05
Reklama

Cały świat na wyciągnięcie ręki

Warto wcześnie zacząć zastanawiać się nad swoją przyszłością. Wielu uczniów łomżyńskich szkół oraz studenci Wyższej Szkoły Agrobiznesu skorzystało z wyjątkowej okazji i uczestniczyło w pierwszej konferencji zatytułowanej „Travel Work Study – Forum Edukacji i Pracy im. Kazimierza Gzowskiego”.
Cały świat na wyciągnięcie ręki

Warto wcześnie zacząć zastanawiać się nad swoją przyszłością. Wielu uczniów łomżyńskich szkół oraz studenci Wyższej Szkoły Agrobiznesu skorzystało z wyjątkowej okazji i uczestniczyło w pierwszej konferencji zatytułowanej „Travel Work Study – Forum Edukacji i Pracy im. Kazimierza Gzowskiego” zorganizowanej przez Szkołę Językową Linguo w WSA. Tematem przewodnim konferencji była mobilność studentów oraz pracowników w aspekcie ich rozwoju osobistego oraz szans dla lokalnej społeczności.

Program konferencji był wciągający. Organizatorzy poruszyli tematy, którymi uczniowie i studenci są najbardziej zainteresowani, czyli praca i nauka za granicą. Swoją ofertę przedstawiły takie kraje jak Kanada, Australia i Stany Zjednoczone.

Jako pierwsza program International Experience Canada przygotowany dla ludzi ciekawych świata przedstawiła Karolina Suchcicka, koordynator inicjatywy International Experience Canada: – Jego celem jest uproszczenie procedur administracyjnych tak, by pomóc młodym obywatelom Kanady i Polski poprawić znajomość języków, poznać kulturę i społeczeństwo drugiego państwa, umożliwiając zdobycie i poszerzenie doświadczenia zawodowego. Każdy młody obywatel Polski może pracować w dowolnym miejscu w Kanadzie przez okres jednego roku – dodaje Karolina Suchcicka.

Aby wziąć udział w tej inicjatywie należy być obywatelem Polski oraz posiadać ważny polski paszport bioetryczny i być w wieku 18 – 35 lat w momencie składania dokumentów w Ambasadzie Kanady. Trzeba przedstawić świadectwo niekaralności i wykupić pełne ubezpieczenie obejmujące cały okres pobytu w Kanadzie. Każdy chętny musi posiadać środki finansowe na pokrycie początkowych kosztów utrzymania oraz wnieść opłatę za uczestnictwo w tej inicjatywie. Dokumenty można odnaleźć i złożyć można poprzez stronę internetową www.canada.pl.

Pozytywne wrażenie na wszystkich zgromadzonych zrobił film przedstawiający walory Australii zaprezentowany przez Bożenę Świerbutowicz, przedstawicielkę Ambasady Australii w Polsce. Malownicze plaże, egzotyczne miejsca, niecodzienne dla Polaków widoki, a także mnóstwo twórczych i innowacyjnych przedsięwzięć. Wszystko to zdaniem Bożeny Świerbutowicz czeka na polskich studentów w Australii. Aby podjąć tam naukę należy zrealizować sześć kroków: znaleźć interesujący nas kurs, złożyć wniosek o przyjęcie, otrzymać ofertę miejsca, złożyć wniosek o wizę, przygotować się do wyjazdu i rozpocząć naukę w Australii.

Wszystkie projekty przeznaczone są dla ludzi, którzy znajomość języka angielskiego opanowali chociaż w stopniu podstawowym. Jak tłumaczyli organizatorzy najważniejsze to podjąć wyzwanie. Warto zainwestować swój czas, wysiłek i pracę w naukę języków obcych, by ta mogła później zaprocentować. Sprawne posługiwanie się językiem angielskim bardzo ułatwia życie, podróżowanie, otwiera także wiele dróg kariery zawodowej, przekonywali na spotkaniu zaproszeni goście. Wśród nich Dori Stratto – obywatelka Stanów Zjednoczonych pracująca i mieszkająca na stałe w Australii, która przyjechała do Europy specjalnie, aby wziąć udział w konferencji; Stephany Eschuk – obywatelka Kanady mieszkająca i pracująca w Polsce już od 9 lat; Gustavo Cuellar Hernandez – obywatel Meksyku mieszkający w Polsce od roku i Mark Oliver z Australii.

Teren województwa podlaskiego jest naznaczony bezrobociem, dlatego takie konferencje jak ta zrealizowana przez Szkołę Językową Linguo i Wyższą Szkołę Agrobiznesu pokazują młodym ludziom, że cały świat jest na wyciągnięcie ręki. Takie spotkania mogą stać się pierwszym krokiem na drodze do międzynarodowej kariery wielu łomżyniaków.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród studentów Wyższej Szkoły Agrobiznesu. Jak tłumaczyli zaproszeni goście, specjaliści w swoich dziedzinach są poszukiwani także za granicą. Dlatego wyjazd i skorzystanie z omawianych projektów to wielka szansa dla studentów.

– Pomysł na zorganizowanie konferencji – „Travel Work Study – Forum Edukacji i Pracy im. Kazimierza Gzowskiego” zrodził się przy współudziale władz uczelnianych Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, które w najbliższym roku szkolnym planują stworzenie klasy ze znacznie rozszerzonym językiem angielskim, tzw. klasy europejskiej. Większość przedmiotów będzie wykładanych w języku angielskim – mówił Sebastian Jaworowski, współwłaściciel Spółki Językowej Linguo. – Szkoła Językowa Linguo już teraz prowadzi sześć grup językowych w WSA. Uczymy studentów języka angielskiego i przekonujemy aby się nie bali się go używać na co dzień – dodaje Sebastian Jaworowski.

– Każda inicjatywa, która służy doskonaleniu się i podnoszeniu umiejętności naszych studentów, w tym przypadku językowych, jest bardzo cenna. Popieramy wszystkie inicjatywy, które służą naszej młodzieży i pomagają im w odnalezieniu swojej drogi do kariery. Znajomość języków obcych bardzo ułatwia funkcjonowanie we współczesnym świecie. Opanowanie języka angielskiego otwiera przed naszymi studentami wiele drzwi i daje wiele możliwości – powiedział rektor WSA, prof. nadzw. dr hab Roman Engler.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z konferencji „Travel Work Study” w Telewizji Narew i na portalu www.narew.info.



Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama