Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 12:08
Reklama dotacje rpo

Wernisaż malarstwa Stefana Parucha w łomżyńskiej galerii

Wernisaż wystawy malarstwa Stefana Parucha pn. "Uniformy" odbędzie się w piątek 19 lutego o godz. 18.00 w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku w Łomży. Wstęp wolny.
Wernisaż malarstwa Stefana Parucha w łomżyńskiej galerii

Wernisaż wystawy malarstwa Stefana Parucha pn. "Uniformy" odbędzie się w piątek 19 lutego o godz. 18.00 w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku w Łomży. Wstęp wolny.

"Cykl Uniformy jest opowieścią o człowieku jako maszynie. Elementy mechaniczne, kabelki, sondy, cewki wpisane w kształt ludzki nadają figurze wrażenie urządzenia wspomaganego z zewnątrz. Funkcje fizjologiczne zdają się być podtrzymywane przez układy elektroniczne, hydrauliczne, czy pneumatyczne. Wojskowe ubrania stają się czymś na kształt sztucznej skóry. Mechaniczny człowiek, bioniczna forma wpisana zostaje w rysunek techniczny. To dalej są mapy, od których wszystko w moim malarstwie się zaczęło. Kartograficzny obrys tego co wewnętrzne i zewnętrzne pokazuje w kolejnej odsłonie.

Moje obrazy nigdy nie były figuratywne. Poza ćwiczeniami z czasów studenckich człowiek nie zjawiał się na moich płótnach. Aż do teraz, gdy figura ludzka objawiła się jako diagram stroju pilota. Stało się to przypadkiem. Zafascynowany starymi encyklopediami wojskowymi przemalowywałem na płótno rysunki maszyn, schematy zabudowań, konstrukcje. Pewnego razu zrobiłem obraz na podstawie ilustracji przedstawiającej skafander lotniczy. Okazał się on wyjątkowym w całej serii. Płótno na którym obraz powstał miało skalę człowieka. Oparte o ścianę sprawiało wrażenie płaszcza wiszącego na gwoździu. Wyglądało jakby bezgłowy ludzki kadłub przyglądał się wszystkiemu dookoła. To doświadczenie obecności w abstrakcyjnym obrazie wydało mi się niezwykłe”. - Stefan Paruch

Stefan PARUCH - w latach 1997-2002 studiował na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w l. 1998-2000 studiował w Gościnnej Pracowni prof. Leona Tarasewicza. Dyplom „Lekcja przysposobienia obronnego” obronił w 2002 w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. W latach 2003 - 2006 studiował w Wyższym Studium Montażu w PWSFTViT w Łodzi. W 2009 roku, w ASP w Poznaniu,   obronił doktorat pt. „Obrazy w  cudzysłowie“. Wraz z grupą artystów współtworzy pracownie przy ulicy 11 Listopada na warszawskiej Pradze. Maluje, rysuje, animuje. Obecnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Edukacji Artystycznej w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Osiągnięcia: Nagroda przyznawana przez Zarząd Okręgu Warszawskiego ZPAP dla najlepszych absolwentów warszawskiej ASP, 2002; razem z Justyną Kościelną jest autorem rysunkowego i animowanego projektu KoParuch; autor montażu kilku filmów dokumentalnych;  pracował jako montażysta w ramach międzynarodowego programu Ekran w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy; posiada kilkuletnie doświadczenie w przygotowywaniu opraw graficznych dla programów telewizyjnych; w 2008 nominowany do nagrody Yacha w kategorii animacja na Yach Film Festival 2008; w 2011 otrzymał nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za film „Mój dom” na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Wystawę będzie można oglądać do 15 marca 2016 roku.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama