Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:05
Reklama

Śmieci zasypią samorządy ?

Śmieci zasypią samorządy ? Starszy pan, mieszkaniec Łomży, przyniósł do redakcji pismo w sprawie podwyżki opłat „za śmieci”. Przebija z niego poczucie krzywdy. Oto obszerne fragmenty (w oryginalnej pisowni) :

    Śmieci zasypią  samorządy ?

 

     Starszy  pan, mieszkaniec Łomży, przyniósł do redakcji pismo w sprawie  podwyżki  opłat  „za śmieci”. Przebija z niego poczucie krzywdy. Oto obszerne fragmenty (w oryginalnej pisowni) :

    „Osoby mieszkające  we dwoje lub samotnie to małżeństwa lub jedno z nich już odeszło. W tym wieku  ( po 50 roku życia) trudno jest o zatrudnienie , a  emerytura lub renta najczęściej  jest niewielka. Wyłącznie  ta  grupa  osób  ma płacić więcej za wywóz śmieci. Uchwalona ustawa jest  nieekologiczna. Rodzina 4- osobowa, gdy śmieci nie posortuje zapłaci mniej niż dotychczas, a tym samym zmusi do zapłaty dużo wyższej, osoby samotne z 5.45 zł na 20 zł. Te  20zł to 2,5- 3% dochodu tych osób. Gdy dochód w rodzinie wynosi 2500zł było by do zapłaty 60-70 zł… W debacie radni i pan prezydent zapewniali, że o najsłabszych nie zapomną.

    Radni, oczywiście nie wszyscy mają tanią kampanie przedwyborczą do   Rady. Pana prezydenta o to nie posądzam bo jak sam oświadczył „ jestem tylko na jedna kadencję”. Uważam pana prezydenta za człowieka rozsądnego i honorowego….

   Mam  nadzieję, że doczekamy się nowego prezydenta tu urodzonego który mądrze  pokieruje  naszym miastem.”  

     W trakcie czytania  listu przypomniał mi się dowcip opowiadany po wprowadzeniu w czasach PRL instytucji konsultacji  społecznych w różnych sprawach.

   Rankiem  zadzwonił sąsiad do drzwi sąsiada i uprzejmie zapytał czy może wysypać  śmieci z wiadra na jego wycieraczkę.  Pytany sąsiad roześmiał mu się  w nos. I bez słowa zamknął drzwi. Pytający wysypał   śmieci pod jego drzwi i poszedł do siebie. Gdy „obdarowany” wiadrem odpadków  protestował usłyszał : konsultowaliśmy sprawę? Konsultowaliśmy! Więc czego pan chce?

     Tak jest i w tym przypadku.  Wprowadzając ustawę śmieciową władza centrala wysypała  śmieci pod drzwi, (a w niektórych przypadkach nawet na głowę) samorządom. Tak zwani przeciętni mieszkańcy  nie zagłębiając się w mechanizmy rządzenia krajem o podwyżki opłat obwiniają   rady, prezydentów, wójtów albowiem to rady uchwalały taryfy opłat.  Często przyjmowano nie dający się logicznie wytłumaczyć, oderwany od rzeczywistości  sposób ich naliczania. Łomża jest tego doskonałym przykładem.

    Wyższe rachunki będą płacili posiadacze większych mieszkań. Zdaniem radnych to metry  kwadratowe mieszkania  produkują  śmieci, a nie ludzie.   Wniosku o naliczanie opłat od liczby  zameldowanych w lokalu osób  w ogóle nie chciano głosować.

    Dlaczego  do naliczania opłat przyjęto metraż mieszkania? Czemu nie jest  to sufit, lub liczba i metraż okien? Drzwi  czy fakt posiadania roweru?  Taki sposób tez byłby nielogiczny  żeby nie określać  tego dosadniej

    Sprawa będzie miała daleko idące konsekwencje. Możliwy jest krajowy  bunt  śmieciowy. Ludzie nie rozumiejący dlaczego mają płacić,  z reguły nie płacą. Jeśli będzie to w skali kraju kilka milionów osób to  władza nie wymusi na nich wywiązywania się z  tego ustawowego obowiązku. Bo kilka milionów wyborców  w  systemie  demokratycznym jest w stanie obalić, każdą władzę. Na pierwszy ogień pójdą te przysypane śmieciami  samorządy, które wprowadzały w życie ustawę i przyjmowały  niezrozumiałe dla  nikogo taryfy. Czy  rady bieżącej  kadencji trafią na śmietnik  z powodu  zwykłych  śmieci okaże sie przy najbliższych wyborach. Czytelnik wspomina o deklaracji prezydenta i łomżyńskich radnych  pamiętania o najsłabszych. A może byłoby lepiej żeby zapomnieli? Teraz też pamiętali ale opłaty  są krzywdzące. (OLEK)

     


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama