Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:24
Reklama dotacje rpo

Co słychać Panie doktorze odc.9 - VIDEO

Ultrasonografia jest jednym z najbardziej popularnych badań w ginekologii. Jest to metoda pozwalająca ocenić narządy układu rozrodczego, wykryć torbiele jajników, mięśniaki macicy oraz inne nieprawidłowości.
Co słychać Panie doktorze odc.9 - VIDEO


Ultrasonografia jest jednym z najbardziej popularnych badań w ginekologii.

Jest to metoda pozwalająca ocenić narządy układu rozrodczego, wykryć torbiele jajników, mięśniaki macicy oraz inne nieprawidłowości. Badanie USG ginekologiczno-położnicze wykonuje się zarówno profilaktycznie celem kontroli stanu zdrowia kobiety i płodu, jak i diagnostycznie w przypadku podejrzenia nieprawidłowości w układzie rozrodczym. Pozwala na ocenę wad budowy układu rozrodczego, diagnozuje niewyjaśnione krwawienie z dróg rodnych oraz bóle brzucha. Pozwala rozpoznać zaburzenia miesiączki oraz przeprowadzić diagnostykę w kierunku niepłodności.

 

Jak się przygotować do badania?
Badanie USG dopochwowe nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjentki. Natomiast jeśli w trakcie wizyty lekarskiej okaże się, że niezbędne będzie wykonanie badania USG przez powłoki brzuszne, wówczas zaleca się: ok. godziny przed badaniem wypić 1,5 litra wody niegazowanej i na dwie godziny przed badaniem nie oddawać moczu.

Co to jest USG 3D?
W położnictwie najnowocześniejszym badaniem ultrasonograficznym jest tzw. USG 3D. Dwuwymiarowe badanie USG można wykonać tylko przez brzuch i pochwę przyszłej mamy, bo płód jest zasłonięty od dołu przez kości miednicy,
z boku i od góry przez gaz w jelitach i żebra mamy, a od strony grzbietu przez jej kręgosłup. Natomiast dzięki technice obrazowania 3D obraz płodu można obracać niemal dowolnie na ekranie aparatu, uzyskując przekroje niedostępne w klasycznym badaniu 2D. Podczas badania 3D lepiej też widać kościec, bo daje ono obraz zbliżony do radiologicznego, ale bez stosowania promieni Roentgena.
 W badaniach naukowych stwierdzono, że dzięki USG 3D można też bardziej precyzyjnie ocenić kości nosowe, co jest bardzo ważne w diagnostyce zespołu Downa. Zaletą badania 3D jest też to, że obraz przestrzenny całego płodu zostaje zapisany w pamięci aparatu i później można do niego wrócić
i obserwować dowolny przekrój, nawet taki, którego nie oglądano podczas pierwotnego badania, dokonując nowych pomiarów i analiz.

Badanie 3D w Łomży
Poradnia Położniczo-Ginekologiczna ŁCM dysponuje jednym z najnowocześniejszych aparatów ultrasonograficznych firmy General Elektric. Model Voluson S8 daje większą pewność w podejmowaniu decyzji klinicznych oraz wyjątkowe obrazowanie w szeregu zastosowań. Badanie ultrasonograficzne 3D płodu może być wykonane w ramach konsultacji prywatnej. Dla każdej z zainteresowanych tym badaniem kobiet zarezerwowane jest odpowiednio dużo czasu, aby wykonać dokładną diagnostykę, zwłaszcza gdy może chodzić o rozpoznanie wad rozwojowych u dziecka. W czasie trwania ultrasonografii pacjentka ma możliwość śledzenia każdego ruchu lekarza na ekranie znajdującym się bezpośrednio przed nią. Efektem badania jest nie tylko wykluczenie lub potwierdzenie obecności wad rozwojowych płodu, ale również kolorowe zdjęcia na papierze fotograficznym z rzeczywistym obrazem dziecka będącego jeszcze w macicy. To niezwykle wzruszające chwile dla każdego rodzica. Podczas USG 3D może towarzyszyć pacjentce wybrana przez nią bliska osoba. Tego rodzaju badanie w ofercie ŁCM, wyróżnia placówkę spośród wszystkich gabinetów położniczo-ginekologicznych w Łomży.
Źródło: Łomżyńskie Centrum Medyczne 
 


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama