Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 15:11
Reklama

VI Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych na "Zielonej"

Uroczystość upamiętniająca "Żołnierzy Wyklętych" odbyła się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży. Były to VI obchody święta, które zostało uchwalone przez Sejm RP w 2011 roku.

Uroczystość upamiętniająca "Żołnierzy Wyklętych" odbyła się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży. Były to VI obchody święta, które zostało uchwalone przez Sejm RP w 2011 roku.

Organizatorami uroczystości w ZSTiO nr 4 byli nauczyciele historii: Elżbieta Wiśniewska, Wiesław Czupryński, Jolanta Chojnowska oraz Kamil Galanek.Celem uroczystości było kultywowanie pamięci  żołnierzy antykomunistycznego podziemia  w Polsce, których władze PRL-u skazały na zniesławienie i zapomnienie. Wprowadzeniem do niej były piosenki o „Żołnierzach Wyklętych”, które od rana rozbrzmiewały ze szkolnego radiowęzła.                                        

Uroczystość zainaugurowały uczennice Natalia Narewska i Patrycja Baranowska utworem „Biały Krzyż”. Potem zabrał głos Dyrektor Szkoły p. Artur Ciborowski, a po nim zaproszony na obchody przedstawiciel Związku Żołnierzy NSZ. Następnie uczennice: Patrycja Łoniewska, Agnieszka Siwik i Marta Karwowska  krótko przybliżyły słuchaczom losy „Żołnierzy Wyklętych”. Ich sylwetki zostały zaprezentowane w dynamicznym  utworze „Ostatni żołnierze II RP” do tekstu Zbigniewa Herberta. Zadumę i refleksję słuchaczy wywołała piosenka  o Pannach Wyklętych wykonana przez wspomniane wcześniej uczennice. Główną częścią spotkania  był wykład dr hab. Krzysztofa Sychowicza z IPN w Białymstoku dotyczący łomżyńskiego podziemia niepodległościowego. Prelegent nawiązał też do prac ekshumacyjnych na Łączce Cmentarza Powązkowskiego, która kryje do dziś bezimienne groby Żołnierzy Niezłomnych. Tematem przewodnim tegorocznej narracji historycznej było przywracanie ich pamięci,  co znalazło wyraz  w prezentowanych piosenkach i wideoklipach:  „Ku pamięci” łomżyńskiej grupy PsG Klika oraz  „Kto dziś upomni się o pamięć” zespołu Forteca. Na zakończenie uczestnicy mogli obejrzeć przygotowaną ekspozycję  „Żołnierze Niezłomni”.

GALERIA ZDJĘĆ 

Społeczność ZSTiO nr 4 już po raz  kolejny uczestniczy w obchodach „Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, co przyczynia się do popularyzacji wśród młodzieży historii najnowszej Polski i regionu. Pozwala również przełamać stereotypy dotyczące podziemia niepodległościowego, a zarazem   uhonorować pamięć  „Żołnierzy Niezłomnych”.


Podziel się
Oceń

Komentarze

Reklama