Bezpłatne magisterskie studia informatyczne zostały uruchomione w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Odbyły się juz pierwsze zajęcia ze studentami.
- Powstały trzy grupy, łącznie kierunek studiuje pięćdziesiąt osób - informuje rzeczniczka uczelni Jolanta Święszkowska
Od bieżącego roku akademickiego oferta edukacyjna „Państwówki” powiększyła się o dwa kierunki magisterskie – Informatykę oraz Administrację.
- To efekt zbiorowego wysiłku podjętego przez naszych pracowników, a jednocześnie krok milowy, abyśmy mogli rozpocząć starania o uzyskanie uprawnień do nadawania stopnia doktora – mówi rektor PWSIiP dr hab. Robert Charmas.
Studia magisterskie z informatyki składają się z trzech semestrów. Pierwszy obejmuje nauczanie ogólne. Drugi - to ścieżka specjalizacyjna, dzięki której studenci mają do wyboru "systemy mobilne" lub "informatykę przemysłową".
- Drugi semestr jest kluczowy – wyjaśnia dr inż. Ryszard Szczebiot z Instytutu Informatyki i Automatyki PWSIiP. – Studenci samodzielnie wybierają określone przedmioty, w ten sposób otrzymują zindywidualizowane nauczanie, dostosowane do potrzeb rynku pracy oraz własnych pomysłów na kreowanie ścieżki zawodowej. Aż trzydzieści procent zajęć odbywa się z wyboru studentów.
Trzeci semestr finalizuje studia. To czas na złożenie pracy dyplomowej oraz trzymiesięczne praktyki.
- Nauczanie praktyczne to nasz priorytet – dodaje dr inż. Ryszard Szczebiot. – na Informatyce magisterskiej przeważają zajęcia praktyczne. Piętnaście godzin wykładów przypada na aż 45 godzin zajęć laboratoryjnych. A nasi wykładowcy to przede wszystkim osoby, które posiadają doświadczenie praktyczne zdobyte poza uczelnią.
W dalszej perspektywie władze uczelni zamierzają uruchomić kształcenie dualne na poszczególnych kierunkach. W rezultacie żacy z PWSIiP wiedzę zdobywać będą podczas standardowych zajęć na uczelni oraz pracując w przedsiębiorstwach.
- Jest to bardzo istotne w przypadku przedmiotów mających rynkowe zastosowanie, takich jak informatyka. I wymaga rzecz jasna podjęcia współpracy z wyspecjalizowanymi firmami – dodaje dr inż. Ryszard Szczebiot. – W takiej konfiguracji kształcimy studenta wspólnie z przedsiębiorstwem. W efekcie absolwent otrzymuje gwarancję zatrudnienia i jest optymalnie przygotowany do pracy w danej branży. Już mamy pierwsze sygnały od firm o zainteresowaniu otworzeniem u nas studiów dualnych. Oczywiście wymaga to jeszcze precyzyjnego przygotowania i wielu rozmów z przedsiębiorcami.
Studia magisterskie z Informatyki na PWSIiP opierają się na niemieckim modelu kształcenia.
- Jest on o wiele szerszy niż polski, np. nasza „magisterka” z Informatyki obejmuje zasięgiem dwa kierunki inżynierskie, Informatykę oraz Automatykę i robotykę. To w przyszłości da naszym studentom i absolwentom przewagę na rynku pracy – przekonuje dr inż. Ryszard Szczebiot.
Studia magisterskie z Informatyki na PWSIiP odbywają się w trybie stacjonarnym i są bezpłatne. Ponad połowa studiujących to osoby aktywne zawodowo.
– Pracujący studenci także uczęszczają na bezpłatne studia stacjonarne, a naukę pobierają w godzinach popołudniowych i w weekendy, co umożliwia im godzenie obowiązków zawodowych z uzupełnianiem wykształcenia – mówi dr inż. Ryszard Szczebiot.
Mateusz Zalewski studia magisterskie z Informatyki na PWSIiP wybrał, bo chce się specjalizować w informatyce przemysłowej.
- Uczelnia jest prorozwojowa i nowoczesna. Studia informatyczne nie zawsze wyposażają w konkretną wiedzę. Ja wybieram specjalizację z informatyki przemysłowej, bo to przyszłość – przekonuje student PWSIiP.
Komentarze