Nadopiekuńczość lub całkowite ignorowanie dziecka, zwłaszcza w okresie dojrzewania to najprostszy sposób by trafiło ono do wirtualnej przestrzeni. Gdy nie pozwalamy latorośli spotykać się z przyjaciółmi bądź nie zachęcamy do zawierania znajomości może ono skończyć jako tzw. ,,no life”.
Kim są ,,no life'y”? Otóż są to osoby które potrafią spędzać długie godziny w sieci w poszukiwaniu wirtualnych znajomości. Są chwile, że nie chcą wychodzić na dwór zapatrzone w idealną sztuczną rzeczywistość. Nic tak nie cieszy jak możliwość pożartowania w internecie z przystojnym niebieskookim blondynem lub dobrze zbudowaną brązowooką szatynką, który/a w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej. Tam wszystko jest wymyślone, więc dla niektórych po prostu ,,lepsze”. O wiele łatwiej jest podejść do grupy ludzi na portalu i wbić się w rozmowę niż w rzeczywistości. Tam przecież jest się pięknym, dobrze zbudowanym, ma się super ciuchy i co najważniejsze – jest się anonimowym.
Najlepszym przykładem wirtualnej rzeczywistości wielbionej przez młodzież jest IMVU. Aplikacja która umożliwia Ci wybór postaci, kupowanie do niej ciuchów, dodatków itp. Poznawanie innych ludzi jest tam na porządku dziennym. Każdy ma tam swoją grupę i zawiera znajomości, przyjaźnie czy tworzy związki. Niektórzy wykupują sobie nawet opcję małżeństwa z innym użytkownikiem.
Jednak nie tylko takie aplikacje świadczą o uzależnieniu od cyber-rzeczywistości. Tyczy się to też tych, którzy cały czas mają włączonego facebooka, naszą-klasę, czaty lub portale społecznościowe.
Jednak by lepiej zrozumieć wirtualny świat i poznać jego tajniki zapytaliśmy o to osobę, która dobrze zna IMVU.
- Jak myślisz, dlaczego ludzi ciągnie do wirtualnej rzeczywistości?
„Sądzę, że może to wynikać z faktu, iż "życie" tam jest łatwiejsze i wygląda dokładnie tak jak byśmy chcieli. Wszystko możemy kontrolować i zaplanować każdy najmniejszy szczegół. Ludzie też często rekompensują sobie swoje niepowodzenia i trudności wyidealizowanym życiem wirtualnym” .
- Jakie są ograniczenia w IMVU, czyli co można robić tylko w rzeczywistości, a nie w sieci?
„Z pewnością nie da się porozmawiać z człowiekiem w cztery oczy, nie mamy możliwości odbioru bezpośrednich sygnałów np: że ktoś kłamie, oszukuje czy jest smutny. Fakt anonimowości użytkowników czatu często wiąże się z chamstwem, obłudą i brakiem kultury w rozmowach i reakcjach. W realu jest łatwiej nawiązać prawdziwe i szczere przyjaźnie, na IMVU nie koniecznie. Wielu użytkowników poszukuje drugiej połówki, prawdziwego uczucia i mimo że IMVU oferuje szeroką gamę animacji (czułych, z podtekstem erotycznym, miłosnych) to jest to nieporównywalne z realną bliskością drugiego człowieka”.
- Dlaczego tyle osób woli żyć tylko w tamtym świecie?
,,Mam wrażenie, iż IMVU daje możliwość życia jakiego tylko się chce, robienia, mówienia i zachowywania się jak tylko chcemy bez brania za nie odpowiedzialności. Jest to też swego rodzaju odskocznia od monotonii i codzienności. Poza tym anonimowość dodaje odwagi”.
- Czy są pobierane opłaty w IMVU, jak tak to za co?
,,Teraz IMVU bardzo nastawiło się na zyski, odpłatne już jest niemal wszystko. Walutą na IMVU są credits za nie możemy kupić wszystko (pokoje, meble, pozy, muzykę, wszystko do avatara- ubrania, fryzury, buty, dodatki i wiele, wiele innych rzeczy. Kiedyś były rożne możliwości pozyskania pieniędzy teraz nie ma już nic, można jedynie wykupić je za prawdziwe pieniądze. ”
- Jakie są według Ciebie wady i zalety korzystania z IMVU.
,,WADY: na IMVU poznałam wielu ludzi, którzy świadomie wybierają fikcyjne życie i stale uciekają od prawdziwego, co prowadzi do zubożenia ich przeżyć. Stają się nieaktywni realnie, są po prostu jałowi.
Trudniej zaufać ludziom, nie jesteśmy z wstanie zweryfikować ich szczerości i intencji wobec nas. Brak bezpośredniego kontaktu, ale to jak na każdym czacie.
Co mnie zaskoczyło i było dla mnie ogromnym rozczarowaniem to, że zdarzają się ludzie, którzy są zawiedzeni tym, że użytkownicy nie są tak idealni, piękni jak stworzone przez nich postacie. Nie biorą poprawki na to, że użytkownicy to zwykli ludzie, a nie graficzne twory.
ZALETY: IMVUdaje nam pole do kreatywności i fantazji poprzez urządzanie domów, klubów i wyrażenia siebie danym stylem. Możliwość poznania wielu ludzi (na IMVU jaki i w życiu są różne osobowości, można znaleźć również pozytywnych ludzi).
IMVU jest bardzo przyjemne dla oka, urozmaicone, bogate w szczegóły, daje możliwość pobawienia się. Ma ono zasięg międzynarodowy, co daje nam możliwość do obcowania w różnych kulturach. ”
Wywiad z 'IW'.
Wywiad z Justyną:
- Czym było dla Ciebie przebywanie w internecie?
,,'Było” to dobre słowo. Swego czasu internet i świat jaki tam sobie stworzyłam był dla mnie czymś magicznym. Dzięki niemu mogłam uciec myślami od problemów szarej codzienności. Rodzice ciągle się kłócili, ja nie miałam za wielu przyjaciół, więc uciekłam w internet. Podczas gdy wszyscy zachwycali się „NK”, ja poznałam jej zupełnie inną stronę. Fikcyjne konta miały tam swój światek wyobraźni, w którym aktywnie uczestniczyłam.
Miałam wklejone zdjęcia postaci jaką chciałam być. Mogłam wymyślić sobie jak wygląda moje życie, jaką mam rodzinę, pracę itp. Było to bardzo wygodne i karmiłam tym swoją wyobraźnię.
Tam miałam przyjaciół, tęskniącego chłopaka i wszystko czego chciałam. Jednak mimo tego, że było tam idealnie czułam jakąś pustkę. Parę lat zajęło mi wyjście z tamtego świata i rozpoczęcie życia w realnym. Dalej utrzymuję kontakt z paroma osobami, na gg jednak piszemy ze sobą sporadycznie. Moje życie realne zaczęło się układać. Wyprowadziłam się od rodziców po uzyskaniu pełnoletności, pracuję, mam realnego chłopaka, przyjaciół i planuję studia. Nie czuję już tej pustki, ale czasami zdarza mi się lekko zatęsknić za tamtym światem.”
Wypowiedź Justyny
żródła zdjęć: venturebeat.com; www.squidoo.com; facebook.pl; nk.pl.
Czy warto pogrążać się w sztucznej rzeczywistości ?
Co sprawia, że pragniemy wyimaginowanych światów..?
- 24.06.2013 09:24 (aktualizacja 25.09.2023 13:56)
Reklama
Komentarze